Хоће ли крвави напад у Паризу додатно ојачати десницу у Европи?
БЕРЛИН - Ко може профитирати од крвавог терористичког напада у Паризу, питање је на које се у Немачкој, суоченој са демонстрацијама Пегиде против исламизације земље на једној страни и реалности суживота са више од четири милиона "својих" муслимана, на дргој страни, покушава да нађе одговор.
Прст се упире на "Алтернативу за Немачку" (АфД), партију добростојећих евроскептика и десничара и њене могућности да из страха од терора извуче корист. Статистика, међутим, каже да АфД не профитира од терора, а аналитичари тврде да мржња према странцима, дугорочно гледано, не може донети ни нове бираче, ни више гласова.
АфД, чији истакнути чланови марширају са присталицама Пегиде (Покрета патриотских Европљања против исламизације запада) и у којој десничари и неонацисти налазе сроднике, није до сада профитирала нити добила нове, потенцијалне бираче од крвавог пира исламских терориста и напада на француски сатирични лист "Шарли ебдо", показује статистика.
Шеф Института ИНСА Херман Бинкерт сматра да атентати у Паризу учвршћују критички став АфД-а према исламизму. Шеф "Форсе", једног од водећих института за истраживање јавног мњења, Манфред Гилнер сматра да мржња према странцима, међутим, не доноси, дуготрајно гледано, никоме нове бираче и да се Немци у кризним временима окупљају пре иза државе, а против радикалних партија.
Немачки таблиод "Билд" поставио је данас питање да ли АфД профитира и да ли злоупотребљава страх од тероризма.
Таблиод пише да АфД провокацијама злоупотребљава страх људи од терора и наводи да један од копредседавајућих АфД Конрад Адам говори о "борби култура", а Јерн Крузе перфидно изјављује да се на жалост (атентат) догодио пуно раније, него што је он веровао.
За АфД се каже да почиње разговоре о политичкој сарадњи са Пегидом, за коју се, опет, каже да инструментализује страх људи од сиромаштва и социјалне пропасти и да својим позивом на демонстрације понедељком, жели, заправо, да нагласи како је реч о масовном покрету против система, као што је то било у DDR и њиховим демонстрацијама понедељком.
Аналитичари кажу да појава и јачање Пегиде забрињава из више разлога, између осталог, то се може тумачити и као симптом кризе демократије западних вредности.
Погледајте још: