Хонг Конг - И висок стандард тера на улице
Данима слушамо како НР Кина наводно покушава својом комунистичком догмом да уништи економска и политичка права која Хонг Конг ужива као специјална административна зона. Међутим, да ли је то заиста тако?
Наравно, Кина као матица очекује да се испоштују њени прописи, због чега недељама трају студентски протести у овој изузетно економски богатој регији. Стални одбор кинеског парламента усвојио је изборни оквир који омогућава да се бирају само два или три кандидата за петогодишњи мандат на изборима у Хонгконгу 2017. године, дакле кандидате које и даље предлажу грађани Хонг Конга. Опозиција тражи слободне демократске изборе и због тога се данима воде протести на улицама Хонг Конга.
Хонг Конг и даље ужива посебна економска и политичка права у оквиру Кине. Та права, која се увелико не подударају са кинески системом, Пекинг поштује откако се ова бивша британска колонија вратила матици 1997. године. Али ипак, Кина, као суверена земља, има права да уређује односе у сопственој земљи. Критике да Кина овим актом уништава овај регион нису на месту јер однос ове ''две земље'' био изузетно профитабилан и за једну и другу страну, а погледајмо и зашто.
Као једна од водећих међународних финансијских центара, услужно-оријантисану економију Хонг Конга карактеришу ниске порезне стопе, готово бесплатна лучка трговина и добро успостављена међународна финансијска тржишта.
Према Индексу економских слобода и мерењима које ова организација спроводи од 1995. године, Хонг Конг важи као једна од најслободнијих економија у свету. Економија која се руководи позитивним не-интервенционизмом и која веома зависи од међународне трговине и финансија. У економске снаге Хонг Конга спадају здрав банкарски систем, практично непостојећи јавни дуг, јак правни систем, довољно девизних резерви, ригорозне мере за борбу против корупције и блиске везе са остатком Кине.
У поређењу са остатком света, Хонг Конг има најефикаснију процедуре пријављивања без имало корупције, најнижи порез на доходак и најнижи корпоративни порез, као и обилне државне финансије. Уз то, влада Хонгконга је увек и доследно подржавала политику подстицања активности приватних предузећа. Ово је за узврат имало позитиван утицај на свеукупни економски учинак јер је подразумевало уклањање непотребних баријера за приватна предузећа, која постоје у другим деловима Кине, али не и у Специјалном административном региону Хонг Конга.
Хонг Конг је тражена дестинација, посебно за међународне фирме али и компаније из Кине које желе да буду заступљене на хонгошкој берзи, управо због тога што је Хонг Конг високо интернационализовано и савремено финансијско тржиште капитала у Азији, чија величина, прописи и расположиви финансијски алати се могу поредити са берзама у Лондону и Њујорку. Берза у Хонг Конгу је 5. по величини у свету, са тржишном капиталом од око 2.63 трилиона долара.
БДП Хонг Конга, закључно са 2013. годином износи 381.3 милијарди долара са годишњим растом од 7.2 одсто и инфлацијом од свега 3.6 одсто, због чега заузима осмо место у свету. Незапосленост је свега 3.4 одсто.
Ипак, отворена економија изложила је Хонг Конг светској економској кризи 2008. године и управо су појачане интеграције са Кином, кроз трговину, туризам и финансијске везе, помогле да се њена економија опорави брже него што су многи међународни експерти предвиђали! Штавише, амерички експерти наглашавају да ће континуирано ослањање на спољну трговину и инвестиције учинити Хонг Конг рањивим на било какво обнављање глобалне нестабилности финансијског тржишта или успоравања у глобалној економији.
Јасно је да је улога Кине била кључна у опоравку економије Хонг Конга након удара светске економске кризе 2008. године. ''Азијски џин'' је одавно највећи трговински партнер Хонг Конга, заслужан за половину од укупне робне размене Хонг Конга. Како су природни ресурси Хонг Конга ограничени, хране и сировине морају да се увезу.
Почетком 2013. године, Хонг Конг и Кина су потписале нове споразуме на основу ранијег ''Договора о теснијем економском партнерству'', усвојеном 2003. године, како би се оствариле блискије везе између Хонг Конга и копна. Нове мере почеле су да ступају на снагу од јануара 2014. године и односе се на побољшање услуга и олакшавању трговине. Такође, нове мере ће побољшати приступ услужном сектору копна за фирме из Хонг Конга.
Дакле, може се закључити да је Кина само позитивно утицала на даљи развој Хонг Конга, откако се ова бивша британска колонија вратила под власт Пекинга, и с тога захтеви Кине за одређеним политичким уступцима и нису толико чудни, нарочито када се узме у обзир снажна економска повезаност две стране и непоуздана финансијска ситуација у пост-кризном свету.
Погледајте и:
"ЧИСТЕ" УЛИЦЕ ХОНКОНГА: Полиција растерала демонстранте!
Демонстрације у знак подршке влади Хонгконга