ИАКО ЈЕ ЗАБРАЊЕНА САЈБЕР КРАЂА: Хакери покушали упад у податке седам америчких компанија
Хакери повезани са кинеском владом покушали су упад у податке најмање седам америчких компанија у последње три недеље, без обзира на договор Вашингтона и Пекинга о нешпијунирању, тврди позната америчка безбедносна фирма.
Позната фирма "КраудСтрајк Инц" навела је да је софтвер постављен у пет америчких технолошких и две фармацеутске компаније откривен и да су одбачени напади, који су почели 26. септембра.
Ко-оснивач компаније "КраудСтрајк Инц" Дмитриј Алперовитч је навео да верује да су хакери који су напали седам америчких предузећа повезани са кинеском владом, "на основу дела сервера и софтвера који су користили".
Бела кућа обавештена о сазнањима
Софтвер укључује програм "Дерусби", тврди Алперовитч. Америчка компанија је обавестила Белу кућу о својим сазнањима, али су одбили да саопште које америчке компаније су биле мета хакерских напада.
25. септембра амерички председник Барак Обама рекао да је постигао договор са кинеским колегом Си Ђинпингом да ниједна влада свесно не подржава сајбер крађу корпоративних тајни за подршку домаћим предузећима.
Договор је на кратко зауставио шпијунирање ради доласка до државних тајни, укључујући оне које се односе на приватне предузетнике.
Портпаролка кинеског министарства иностраних послова Хуа Чуњинг поновила је да се кинеска влада противи свим облицима хаковања или крађе пословних тајни.
"Интернет хакерски напади су означени својом тајанственом прекограничном природом", навела је Хуа.