ИГРАЧКА-ПЛАЧКА: Пазите какве играчке поклањате детету!
Прочитајте шта тачно значе ознаке на етикети и паковању играчака и зашто су оне веома битне.
Нормално је да желите све да обезбедите свом детету, па и сваку играчку које оно пожели, али пре него што се запутите ка каси са производом у руци, ваљало би да га мало боље анализирате. Наиме, свака играчка мора да задовољи прописе о безбедности и никако не би требало занемарити бирање играчке у складу са узрастом детета.
- Обратите пажњу где купујете играчку и да ли је она безбедна, као и од каквог материјала је направљена. Већа је вероватноћа да на пијацама и у разним сумњивим радњама наиђете на играчку направљену од токсичних материјала, него у реномираним радњама. Водите рачуна и о узрасту детета. За мању децу бирајте мекане играчке, без ситних делова које би могли да прогутају – изјавила је за Блиц Жену педијатар Светлана Бацетић и додаје да би требало водити рачуна и о томе да играчке буду занимљиве и едукативне.
- Пазити да играчке за бебе немају ситне делове, као ни оштре ивице, али и да не испуштају гласне звукове.
- Мекане играчке не би требало да имају нашивене делове као што су очи или нос које дете може ишчупати и прогутати.
- Потражите ознаку ЦЕ на етикети – ова ознака (Цонформитé Européenne) потврђује да производ задовољава суштинске захтеве који се тичу заштите здравља, безбедности, заштите потрошача и заштите животне средине.
- Проверите на паковању да ли произвођач гарантује да је играчка произведена у складу са прописима.
- Потражите на етикети име произвођача и увозника (уколико је играчка произведена у иностранству).
Прочитајте и:
Дечије игре широм света! (ФОТО)
МАМА, НЕ РАЗУМЕШ ТИ ТО: Овако се мушкарци играју (ВИДЕО)
ПРАЗНИЦИ НАМ СТИЖУ: Поклоните деци нешто сјајно, а да то нису играчке!
"Извини, нећу више да ти узимам играчке" (ВИДЕО)
Од играчке до плачке (ВИДЕО)
- Упозорење за узраст детета (нпр. "Није за децу млађу од 3 године") изузетно је битна. Имајте на уму и да неке играчке нису намењене већој деци.
- Погледајте да ли етикета садржи упозорење о потенцијалним опасностима (нпр. "Ситни делови који могу да се прогутају или удахну").
- На паковању играчке морали би да буду наведени евентуални ризици, мере прве помоћи у случају повреде, као и напомена да играчка може да се користи само под надзором одрасле особе. Савет о додатном опрезу мора да буде истакнут и на играчкама које подстичу мануалне активности (глина, водене боје, перлице...).