Интервенција Запада ће претворити Нигерију у "Афрички Авганистан"
Делује невероватно да је више од 200 девојчица, које су припадници терористичке групе Боко Харам отели из школе у северном делу Нигерије, постале жртве трговине људима. Ова неверица је постала још већа када је свет обишла вест да су током предходне ноћи припадници Боко Харама киднаповали још осам девојака у североисточном делу Нигерије а ова трагедија никога није оставила равнодушним.
Много људи је бесно због чињенице да је нигеријска влада остала немоћна пред терористима и није успела да уради ништа поводом ослобађања отетих девојчица. Велики број демонстраната који су поводом ових немилих догађаја протествовали против председника и владе Нигерије је оптужен за изазивање нереда, а многи од њих су привремено ухапшени.
Сенатор САД-а Ејми Клобучар рекао је да су ово једна од оних времена када ће нашу акцију или недостатак исте осетити не само отете девојчице и њихови родитељи, већ и жртве трговине људима широм света. Сенатор је додао да је сада време да се делује.
Овај позив је био упућен западним силама како би помогле у проналажењу отетих девојчица као и у стабилизацији Нигерије која је немоћна пред терористима групе Боко Харам. Британска влада је већ понудила своју практичну помоћ у разрешењу ситуације.
Права жена су била главно оправдање за започињање рата у Авганистану, који је почео 2001. године, када су Чери Блер и Лаура Буш подржале рат својих мужева као средство за ослобађање авганистаниских жена. Данас, са милионима избеглих и десетинама хиљда мртвих, Авганинстан остаје једна од најгорих држава на свету када говоримо о животу жена, присиљених бракова, дечјих бракова, силовања и других злочина који се још увек дешавају широм земље.
Интервениције запада у Африци неће бити истог профила као оне у Авганистану и Ираку. Барак Обама је расподелио своје војне трупе у западној Африци који ће управљати беспилотним летилицама из базе у Нигеру који се граничи са северном Нигеријом.
Међутим, у Африци се води и економски рат. На континенту који је толико богат природним ресурсима милиони људи живе испод границе сиромаштва. Здравство и едукација су ван домета већине становништва. Корупција је раширена у свим порама друштва а наоружање и војска су добро плаћени како би чували богате и стране компаније које желе експлоатацију природних ресурса а поготово нафте.
Управо ово су разлози који су довели до тога да је држава немоћна против терориста Боко Харама и киднаповања девојчица из школе, а ситуација се неће поправити са још наоружања и војске коју запад жели да пружи као облик помоћи – наводи лист “The Гуардиан”