ИПАК ВАМ НЕ МОГУ НИШТА: Због ове чињенице моћи ћете да издајете стан и не плаћате порез за то
Највиши правни акт Србије гарантује право на неповредивост приватности грађана, а инспектори могу да улазе и проверавају станове само уз налог суда.
Уколико буде поштовала Устав и законске прописе, Пореска управа Србије неће тако лако моћи да утера у буџет око 50 милиона евра пореза од 163.000 станодаваца, пошто нема право да користи податке Републичког завода за статистику с пописа становништва 2011. године, а највиши правни акт земље гарантује грађанима право на неповредивост стана.
ДРЖАВА ВАМ ПЛАЋА ДЕО ЛЕТОВАЊА: Сви који одлуче да летују у Србији МОГУ ДОБРО ДА УШТЕДЕ!
Реч је о наплати пореза на издавање некретнина који износи 20 одсто износа кирије и посебна је врста пореза на доходак грађана. Према Закону о пореском поступку, како објашњава адвокат Ђорђије Шубарић, порески инспектор који врши контролу ван пословних просторија пореског обвезника има право да уђе у стан пореског обвезника само уз одобрење суда.
- По Закону о пореском поступку, постоји обавеза пореског обвезника, односно грађанина, да сарађује с пореским инспекторима и даје потребна обавештења и изјаве на захтев инспектора. Међутим, пошто Устав гарантује право на неповредивост приватности грађана, односно да нико без писмене одлуке суда не може ући у стан или друге просторије против воље њиховог држаоца, нити у њима вршити претрес, онда су овлашћења пореских инспектора спорна - каже Шубарић и додаје да суд процењује да ли је нарушавање права приватности станара сразмерно циљу јавног интереса.
Како грађани нису дужни да отварају врата свакоме ко на њих позвони, питање је како ће порески инспектори успети да провере пријаве које добију везано за непријављене станаре. Повереник за заштиту података о личности Родољуб Шабић саветује грађане да све оне који им се појаве на вратима прво питају на основу ког законског члана их легитимишу.
- Грађани не знају шта пише у 600 закона који се тичу података о личности, али морају да знају да свакоме ко покуша да их легитимише траже на основу ког закона то чини. Ко нема законски основ, нема право да легитимише - каже Шабић.
ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА КУПИНАРЕ: Разлози одустајања од производње и куповине овог воћа су бројни
Он истиче и да је од Републичког завода за статистику добио званично обавештење да ће подаци прикупљени на попису становништва 2011. године бити коришћени у складу са законом, односно да Пореска управа неће моћи да их користи.
- Ако би се обрађивали лични подаци, то би било супротно одредбама Закона о заштити података о личности јер он предвиђа да сврха обраде мора бити дефинисана неким законом. То би било незаконито и према Закону о попису - каже Шабић.