Исхрана пре трудноће може имати доживотне последице по дете!
Исхрана будућих мајки, пре остајања у другом стању, може утицати на функцију бебиних гена и довести до сталних, доживотних ефеката на здравље детета, кажу научници.
Прва студија која се бавила утицајима навика у исхрани у време зачећа на људске гене, коју је спровео тим Лондонске школе за хигијену и тропску медицину, анализирала је узорке крви више од 160 беба у руралној области Гамбије.
Половина беба рођена је у кишној сезони, а друга у сушној. Сезонске разлике значе да и исхрана варира у складу са годишњим добом. Бебе зачете током кишне сезоне имале су повишен ниво одређених хемијских супстанци у генима (метили), за разлику од беба рођених у сушној сезони. Метилација је процес који може утицати на модификацију тешких метала и промену гена.
Како су гени детета директно наслеђени од родитеља, начин на који функционишу може бити измењен модификацијама ДНК, на који утичу фактори окружења, као што је исхрана.
Научници кажу да открића у овој студији отварају могућност да се исхраном будућих мајки, пре трудноће, може утицати на многе аспекте доживотног здравља будућег детета.
Ендрју Прентис, професор на Лондонској школи за хигијену и тропску медицину, каже да је ултимативни циљ дефинисати оптималан план исхране за будуће мајке који може предупредити негативне ефекте по здравље детета, везане за поремећаје у процесу метилације.
(Индепендент/Србија Данас)