ИСТОРИЈСКИ СПОРАЗУМ РУСИЈЕ И КИНЕ: Евроазија започела дедоларизацију
Напредују евроазијске интеграције.
Историјски енергетски споразум између Кине и Русије је прави пример дедоларизације јер ће ове две државе вршити исплате у јуанима и рубљама. Још увек је прерано очекивати неку драматичну промену у светској трговини нафтом, али овим темпом би тако нешто могло да се очекује у будућности.
Кина ће увести петројуан док Русија разматра о томе да уведе своју нафтну валуту. Чак се верује и да би Кина и Русија могле подржати своје валуте златом, што објашњава зашто су прикупљале толико злата протеклих година, спекулишу светски медији.
Истим стопама иду и друге земље
У међувремену, још неке државе Евроазије се крећу у овом правцу: Иран и Индија сада тргују у рупијама уместо у доларима. Пошто је Техеран важан извозник нафте, а Њу Делхи важан увозник, није чудо што су ове две земље започеле процес дедоларизације.
Геополитичка улога петродолара је још увек важан егзистенцијални фактор заливских држава и Вашингтона јер треба да надокнади дуг од 20 трилиона долара у 2017. години.
Петродолар је дубоко интегрисан са хегемонијом Вашингтона, а евроазијске интеграције зависе искључиво од постепеног пада пробоја долара на евроазијско тржиште. Уколико долар више не би био резервна валута, Американци не би више могли шаком и капом да плаћају ратове и савезнике, од чега би читава планета имала користи.
Очигледно је да САД нису успеле да спрече евроазијске интеграције и да је мултиполарни свет, на челу са Пекингом, Москвом и Техераном, схватио да ће с независношћу од долара доћи до краха Вашингтона.