ИСТРАЖИЛИ СМО: Шта треба да знате пре него што прихватите посао у иностранству?
Постоји много разлога због којих млади одлазе да раде у иностранству. Углавном у потрази за бољим животом и већим стандардом, али има и оних који воле авантуру и ново искуство. У сваком случају, јако је битно да се добро информишу пре него што оду у непознато.
Постоје неке основне ствари које треба да знате пре него што се одлучите на тако велики корак као што је одлазак у иностранство.
Једна од најбитнијих ствари је да се информишете да ли је агенција преко које идете да радите лиценцирана.
На сајту Националне службе за запошљавање можете да нађете списак свих агенција које имају лиценцу, али ни то није гаранција да вас неће преварити, каже Немања Новаковић из Националне службе за запошљавање.
- Сваки радник мигрант, а тиме и наш држављанин који напушта матичну државу да би радио у другој држави, потребно је да буде упознат са условима живота и рада у тој држави - рекао је он за Србију Данас и додао:
- Најбоље је да се са страним послодавцем склопи уговор о раду, јер се склапањем уговора о раду послодавац на неки начин обавезује да испуни обећане услове рада које прописује законодавство државе у којој ради. Такође је важно склопити уговор о раду, јер се у многим државама у којима традиционално бораве наши држављани ради запослења (државе ЕУ, САД, Канада и друге) не може добити радна дозвола и привремени боравак уколико не постоји претходно потписани уговор о раду.
Наш држављанин мора да зна све о условима признавања стечених квалификација у другој држави, које су често неопходне за започињање посла, будући да многе државе као услов заснивања радног односа траже нострификацију дипломе о стеченом образовању, с тим да често није могуће нострификовати диплому без полагања већег броја диференцијалних испита.
Манипулације запослених
У последње време забележен је већи одлазак младих у иностранство због веће стопе незапослености. Нажалост, то је свеприсутан тренд и у многим другим државама Европе. Већи прилив радника из слабије економски развијених земаља за многе послодавце из високо развијених земаља представља могућност манипулација, које се најчешће односе на радно ангажовање младих без уговора о раду, на лоше плаћеним сезонским пословима, чиме се послодавац нажалост стиче вишеструку корист у смислу пружања неповољних услова рада или неисплаћених зарада.
Никада немојте да дате пасош!
Оно на шта би желели да укажемо је чињеница да се радне дозволе за многе државе добијају у дипломатско-конзуларним представништвима тих држава које се налазе у Србији. То дакле значи да послодавац не може од радника узети пасош под изговором да ће потребна документа прибавити оног тренутка када радник буде почео да ради.
То представља јасан сигнал да тај послодавац и нема потребно одобрење од власти државе запослења за започињање посла, а тиме и сумња за законито обављање посла постаје већа. Путне и личне исправе радника увек морају да буду код њих, јер узимање истих од стране послодавца не може се ничим оправдати осим жеље да се тиме радници онемогуће да напусте државу рада уколико нису задовољни условима рада.
- У таквим условима једино је могуће контактирати дипломатско-конзуларно представништво Србије у тој држави како би исто могло реаговати на време - каже Немања Новаковић.
Која су то најсигурнија занимања?
- Наши држављани који су стекли потребна знања из области које се сматрају дефицитарним (медицина, електроника, информатика, електротехника и слично), односно сви високообразовани наши држављани чије се знања и искуства могу искористити на светском тржишту рада, имају ту могућност да се запосле у многим високо развијеним државама без страха да ће бити ускраћена за основна права која проистичу из рада и запошљавања у тој дражви, будући да се ради о компанијама које су дужне да поштују права радника, како домаћих држављана тако и странаца, а тиме и наших држављана - рекао је Немања Новаковић.