ИСТРАЖИВАЛИ СМО: Огњановићи могу да траже да им болница у Хјустону врати милион долара!
Породица Огњановић могла би да тражи повраћај око милион долара за колико је преплаћена операција мале Тијане! Због смрти девојчице, до операције срца није ни дошло, па би болница на захтев Небојше и Јелене Огњановић морала да врати вишак новца, тврде за Србију Данас адвокати, стручњаци за уговорно право.
Као што је познато, покојна девојчица отишла је у Хјустон, али, нажалост, операцију није дочекала. Истраживали смо да ли је могуће да родитељи траже од болнице да им се новац који су уплатили врати, с обзиром да до наплаћене услуге није дошло.
За операцију осмогодишње Тијане Огњановић прикупљено је 2,66 милиона евра, од чега је како су родитељи девојчице саопштили 1,1 милиона долара дато болници у Хјустону, иако је предрачун за лечење износио 750.000 долара; толико је требало да коштају трансплантација и комплетно болничко лечење.
Разлог из ког је уплаћено више новца, један је од најсумњивијих момената у случају Огњановић. Сумњичавост подгрева и тврдња девојчициног оца да поседује фактуру болнице из Хјустона, да би ту своју изјаву, недуго пошто ју је саопштио медијима, порекао у полицији.
''Нестало'' милион долара
Према информацијама које су се појављивале у медијима, дан на интензивној нези у болници у Хјустону не кошта више од две хиљаде долара, а чињеница да је Тијана тамо провела десет дана значи да је у ту сврху потрошено максимално 20.000 долара. Други болнички трошкови, према изјавама стручњака, не би могли да пређу цифру од 80.000 долара, што би значило да је укупан износ који је потрошен око 100.000 долара, из чега закључујемо да је ''претекло'' чак милион долара.
Ако је цео оперативни поступак коштао 1,1 милион, а потрошено је само 100.000, остаје питање шта је са милионом долара вишка и може ли болница задржати тај новац.
У вези преосталог новца постоје само две здраворазумске могућности - или и даље лежи на болничком рачуну или је пребачен на неки други.
Према информацијама до којих смо дошли разговарајући са правницима, како операција није реализована, родитељи покојне девојчице, и по домаћим и по међународним законима, имају право да траже повраћај новца уплаћеног у ту сврху.
Долари нису ''прохујали с вихором''
Како је за Србију Данас потврдио адвокат Бранко Павловић сасвим је извесно да родитељи покојне Тијане имају право да траже повраћај значајног дела трошкова уплаћеног на име операције.
''Нису кратки рокови, тешко да они могу бити краћи од три године, а вероватно је реч о периоду од пет до десет година'', објаснио је Павловић упитан у ком временском периоду Огњановићи могу да траже од болнице да им врати уплаћени новац.
Адвокат Сава Анђелковић објаснио је за наш портал да се и за мање операционе захвате, када се даје аконтација од пет, десет хиљада, прецизирају све ставке - колико се новца уплаћује и шта ће се десити са депозитом, па не постоји вероватноћа да Огњановићи нису то уговорили са болницом.
Анђелковић: Нека медији не суде Огњановићима
Анђелковић је истакао да притисци којима су родитељи покојне девојчице изложени отежавају пут и удаљавају Огњановиће од цивилизованог понашања.
''Не може тако да се ради, има границе до које има смисла ићи. Требало би да неко озбиљно размисли и правнички почне да истражује. Можда би хуманитарне организације могле да се умешају, али ван јавности, ван стављања овог брачног пара на гиљотину. Ја сам против суђења преко средстава јавног информисања - сваки грађанин је за мене невин и частан човек, док правоснажно не буде осуђен'', истиче Анђелковић.
''Болница има уговор са болесником, па се процени колико ће коштати операција са разним прегледима и онда кажу – да бисмо могли да отпочнемо то и то, потребно је да депонујете на наш рачун толико и толико, па ће се извршити обрачун и новац ће вам се вратити ако не буде све потрошено'', објашњава Анђелковић.
Анђелковић је прецизирао да родитељи имају право да дистрибуирају новац онако како процењују да треба или се договоре са одређеним органима.
''Родитељи су рођењем детета аутоматски стараоци до његовог пунолетства и имају право да дистрибуирају новац тако како они нађу или се договоре са неким органима. Нису условљени да новац дају, јер законски то није предвиђено. Родитељи као стараоци покојног детета имају легитимацију да као правни следбеници малолетног детета располажу тим средствима. Наравно, ако нема уговора, али ако је направљен уговор онда је све уписано у уговору'', појашњава Анђелковић.
Огњановићи посустали: Даћемо новац оболелој деци!
Родитељи мале Тијане су након јучерашњег суђења за Б92 рекли да ће новац проследити за лечење друге деце.
"Тај новац је дат за лечење друге деце. Ми смо већ донирали више од милион евра дечјој болници. Све је тамо јавно и транспарентно и може свако на сајту да погледа", рекла је Јелена Огњановић.
Огњановићи су изјавили и да су новац прикупили путем Пејпала и да нису прали новац. Позвали су и све родитеље оболеле деце да им се јаве како би им проследили новац.
Погледајте и: