Истраживање: Научници изнели нова открића о понашању птица у јату
Како јато птица, риба или крдо антилопа одједном промени правац док свака јединка у том скупу синхронизовано прилагоди своје кретање и то у исто време? Британски истраживачи сада имају нека објашњења овог понашања, које збуњује научнике већ дуже време.
Велико јато чворака изводи свој бескарајан насумични плес изнад плаже у јужној Енглеској, константно мењајући смер као по команди лидера. Њихово кретање подсећа на организовану структуру – међутим ако се пажљивије посматра, не постоји та једна птица коју друге прате, преноси Životinje.rs.
Група научника на универзитету Ворвик наводи да је то због тога што птице инстинктивно имају потребу да одрже оптималну збијеност јата и то да би могле да виде између редова и буду на опрезу, док одржавају конструкцију јата. Данијел Пирс, водећи истраживач ове студије, каже да свака птица у јату има исте информације.
- То је као кад пуно појединаца засебно донесе одлуку да се понаша на начин који споља изгледа као врло организована структура, а заправо је много појединаца који раде исту ствар у исто време - објашњава Пирс.
На видео снимцима се види како чворци који су нападнути показују слично понашање. То је додатно потврђено компјутерским моделом који користи алгоритам за симулацију лета чворака у јату.
- Обзиром да су јата на маргинама обично згуснута, јединке лакше могу да виде предатора, а виде и како друге птице реагују на предатора. Такође, оне стално покушавају да одрже те информације унутар њиховог видног поља те се увек поново скупе у јато због чега предатор не може трајно да раздвоји то јато - истиче Пирс.
Погледајте и:
- Чињенице које нисте знали о мачјим брковима
Професор физике Метју Турнер каже да би оно што функционише у ваздуху могло да функционише и у води, преноси Глас Америке.
- Рибе су мало другачије од птица јер имају и друга чула. Оне нпр. могу да мере притисак, али су и даље у основи организми који се ослањају на вид. Гледају једна другу док се крећу, тако да смо оптимисти у мишљењу да би сличан модел могао да објасни понашање риба - каже Турнер.
Научници кажу да ће им разумевање понашања птица помоћи да направе алгоритме за групе малих робота са задатком да формирају одређене облике или предмете.