Избеглички статус прогнаних Срба се укида?
Председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта најавио је данас да ће од Високог комесара Уједињених нација за избеглице Антонија Гутереша затражити да не прихвати хрватску иницијативу да се прогнаним Србима укине избеглички статус, јер би то представљало завршни чин етничког чишћења Срба из Хрватске.
Прогнани Срби из Хрватске који делују преко избегличких удружења сматрају да је то погрешан приступ, јер у Србији живи 41.000 лица са избегличким статусом и више од 250.000 лица која су временом изгубила статус избеглица и прилику за одржив повратак, а нису остварила ни своја имовинска, стечена и статусна права, истакао је Линта у изјави Танјугу.
Са садржајем писма које ће упутити Гутерешу, биће упознато руководство Србије, Европска унија, ОСЦЕ, Савет Европе и амбасадори чије државе су чланице Извршног комитета УНХЦР-а.
Линта указује да Хрватска није испоштовала преузете обавезе из међународних и билатералних уговора, посебно Бечког споразума о сукцесији из 2001. године којима се штите права избеглица, као ни закључке Сарајевске декларације из 2005. године, одбијајући да реши питање одузетих станарских права и доспелих, а неисплаћених пензија.
Такође, доводи се у питање и посвећеност Хрватске ставовима из Декларације коју су новембра 2011. године у Београду потписали министри спољних послова Хрватске, Србије, БиХ и Црне Горе, наводи Линта.
Укидањем избегличког статуса био би доведен у питање и Регионални стамбени програм који треба да пружи подршку повратку и интеграцији избеглих лица у следећих пет година.
Линта сматра да Хрватска није испунила своје обавезе и вратила својим грађанима српске националности основна људска права, на шта се обавезала преко поглавља 23 "Правосуђе и људска права".
"Због тога апелујемо на УНХЦР да настави са својим хуманитарним радом, да помогне избеглицама да остваре трајна решења и да подржи наш захтев да се прогнаним Србима који живе у Србији не укида избеглички статус, јер ће им на тај начин бити далеко теже да остваре своја права, међу које спада и право на одржив повратак", рекао је Линта.
Уколико УНХЦР прихвати ову иницијативу Хрватске, преузеће на себе одговорност за последице које из овог могу произаћи, како за саме избеглице, тако и на Регионални стамбени програм, чији је циљ отклањање последица рата и постизање трајног мира и помирења у региону, закључује Линта.