Србија као локација страних филмова: Зашто пропуштамо милионе?
Суседне земље зарађују годишње између сто и двеста милиона на изнајмљивању локација за снимање филмова страним продукцијама, а ми тек десет. Зато истражујемо зашто је тако и шта би могли да променимо на том пољу?
Ако говоримо о укупној заради у земљи од снимања страних филмова, она је по процени Српске филмске асоцијације у 2013. била између 10 и 12 милиона евра, што је далеко мање од стварног потенцијала.
Зашто је то тако, кад по њиховим речима у Србији постоје сви предуслови за успешно привлачење страних пројеката – разноврсне локације, квалитетне екипе, нови студији, сва модерна опрема.
Недостаје мало, али довољно да останемо на ниским гранама зараде.
- Недостају мере финансијских подстицаја (тзв. Инцентивес) које у међународној конкуренцији има 40 америчких држава и 14 европских. Од 2009. када је СФА почела са промоцијом Србије кроз бренд Филм ин Сербиа („Снимајте у Србији“) у окружењу је само Мађарска нудила ову врсту подстицаја и годишње зарађивала између 100 и 200 милиона евра. Од тада овој трци су се придружили и Чешка, Хрватска, Македонија, Литванија. Наш проблем је што закон о кинематографији у члану 7 прописује ове мере, али још увек нису усвојени подзаконски акти којим би се мере спроводиле, кажу из Српске филмске асоцијације.
РЕКЛАМА
Сви филмови који су до сада снимљени у Србији, су са речима хвале о нашим екипама и искуству рада у Србији отишли у свет, тако да су међународни филмски професионалци у том смислу наши најбољи амбасадори. За ширу публику најсвежији пример је филм Пирс Бронснана „Новембарски човек“ који је први већи филм чија прича је преправљена тако да се цео филм дешава у Београду. Таква врста промоције је непроцењива и боља од било какве плаћене рекламе.
ЛОКАЦИЈЕ
Локације које буде инстант интересовање странаца су Палата Србије (бивши СИВ), Калемегдан и тврђаве на Дунаву (Голубац, Смедерево), новобеоградски блокови, Бели двор. Међутим врло често, филмским очима пажњу окупирају и на први поглед неинтересантне локације, попут напуштених фабрика.
КОНКУРЕНЦИЈА, АЛИ ЗДРАВА
Захваљујући огромној количини пројеката који се снимају у окружењу, на првом месту Мађарској, велико је интересовање за овај део света, али истовремено је и велика конкуренција. Будућност је светла ако држава подстицајним мерама искористи прилику да се позиционира међу лидере. То ће у дугом року омогућити многим нашим филмским радницима да раде са странцима и заједнички раде на развијању сопствених пројеката, кажу из СФА.
И док се у суседној Хрватској снима једна од најпопуларнијих серија свих времена, Игра престола, можемо да се надамо и верујемо да ће подстицаји и нове мере довести више филмских екипа у нашу земљу. То би донело зараду али и врхунску туристичку промоцију.