Једите рибу и бићете паметнији!
Омега - 3 масне киселине за 40 % смањују ризик од можданог удара.
Универзитет медицине у Питсбуру недавно је радио истраживање о делотворности рибе у нашем организму. Потврдили су да је она права храна за наш мозак. Небитно да ли је реч о једном печеном/куваном/грилованом комаду, и без обзира колико омега 3 – киселина садржи, стручњаци саветују да конзумирате рибу бар једном недељно. Памћење је много боље код људи који редовно једу рибу, него код оних који то не чине.
Риба је богата јодом, калијумом, натријумом и бакром и витаминима Б1, Б2, Б6 и Б12 који су битни за правилан рад нервних ћелија. Риба је богата и калцијумом, но он је углавном концентрисан у љускама. Стога је корисно с времена на време уврстити на јеловник ситну рибу. Рибе садрже велику количину важних протеина и то око 20%. Поред тога, садржај рибље масти врло је користан за људски организам, стога вам је опроштено ако поједете масну рибу неће бити штетно колико масна свињетина.
Студија објављена прошле године у часопису "Јоурнал оф the Америцан Хеарт Association" показало је да ниво омега – 3 масних киселина у крви смањује ризик од можданог удара. Рађена је на 3 660 старијих људи старосне доби од 65 година, и током петогодишњих испитивања научници су им скенирали мозак и пратили појаве можданих удара. Резултати су показали да особе које имају виши ниво омега – 3 масних киселина у крви имају 40% мању могућност да добију мождани удар. Омега – 3 масне киселине хране белу мождану масу, која је задужена за доношење одлука, брзину реакције, пажњу и способност учења.
Овај најбитнији састојак рибе спречава појаву абнормалности и развој дегенеративних болести, као што су Alchajmerova болест.