ЈЕЗИВО! Медитеран постаје ПЛАВА ГРОБНИЦА, а ево и због чега
На стотине избеглица се у протеклих неколико дана удавило у Средоземном мору, покушавајући да се домогну Европе.
Не постоје спискови путника, не знају се њихова имена, нити има бродова којима се ти људи превозе, а који би заслужили да се назову "пловилима". Избегличка рута преко Средоземног мора све више постаје лутрија у којој су улози – живот и смрт.
Током протекле седмице на обале Италије пристало је 13.000 избеглица, око 900 их је погинуло.
О најтежој несрећи сазнало се тек на основу исказа преживелих. Они су Ђовани ди Бенедето и њеним колегама из организације "Саве the Children" ispričali да су ка Италији кренули у среду (25.5.) из луке Сабрата. Кренуло се са два стара рибарска бродића. Један је био без мотора па је с другим бродом био повезан конопцем.
СТОТИНЕ ТЕЛА МИГРАНАТА НА ДНУ СРЕДОЗЕМЉА: Више од 700 избеглица страдало у три бродолома!
- У четвртак ујутро у други брод почела је да продире вода. Неке избеглице су скочиле у море како би пливајући покушале да се домогну првог брода. Неколико њих ухватило се за конопац којим је други брод био повезан са првим. Након тога је конопац пресечен, а други брод је потонуо - преноси Ди Бенедето.
Храна за ајкуле
Податак који додатно утерује страх у кости овим јадним људима, јесте и то да је баш у овом делу Медитерана највеће мрестилиште ајкула. Конкретно је реч о Малти, али и о појасу између Сицилије и либијске обале. Међутим, мука, немаштина, борба за голи живот и рат у домовини их је натерао да се упуштају у опасност преласка преко мора и то често у јако лошим и неисправним пловилима и бродовима.
МАЂАРСКА: Број избеглица на станици Келети достигао 2.000, приведено 1.014 кријумчара
Може само да се претпоставља колико је било избеглица на другом броду. Спасилачке екипе претпостављају да се ради о око 500 људи. Још један бродић потонуо је у петак ујутро (27.5). Спасиоци су из мора извукли 45 тела, међу којима су и тела бројне деце. Нико не зна колико путника се налазило на том броду.
- Протеклих дана ситуација се радикално погоршала. Само протекле седмице потонула су најмање четири брода. Говоримо о бродовима у врло лошем стању пренатрпаним људима. Реч је и о гуменим чамцима на којима избеглице умиру од тровања издувним гасовима из мотора - каже Ди Бенедето.
За пет дана спасено 14.000 миграната, данас 2.000
- Ти људи често не желе ни да се укрцају на те бродове. Они који се томе опиру бивају убијени. Људски живот тамо не вреди ништа - преноси Паола Мацони из организације "Лекари без граница". Многе избеглице на обале Италије пристижу тешко повређене.
Кријумчари људима!
Већина избеглица које пристижу пореклом су из Африке. Највише је Сомалијаца, Еритрејаца и људи из западног дела Африке. Они су у Либији изложени насиљу локалних милиција које, осим што тероришу становништво, такође делују и као кријумчари људи.
Много избеглица може написати књигу о томе шта им се све дешавало на путу ка слободи. Многи су ризиковали и своју "главу стављали у торбу", велики део њих није ни стигао до либијске обале. Бројне су приче о злостављањима људи. Много њих је завршило у ропству, нарочито ако су у питању жене и деца из делова "црне Африке" (Подсахарске Африке).
MSF's Др Паола Mazzoni "the нумбер оф women arriving прегнант ор with newborns appears то бе он the рисе..." https://t.co/jCdMIzby2Y— МСФ Сеа (@MSF_Sea) May 31, 2016
А на обали Либије на превоз ка Европи чекају хиљаде људи. Према подацима Међународне организације за миграције (ИОМ) у Либији се налази од 700.000, до милион избеглица. Влада Италије зато повећава политички притисак на Европску унију да коначно покрене преговоре са афричким државама. Циљ је да се с тим државама постигне сличан договор о повратку избеглица као са Турском.
Одлучујући корак у том правцу је ипак стабилизација прилика у Либији.
- Уколико нам пође за руком да склопимо споразум са Либијом у којој би се ситуација стабилизовала, онда би могло доћи и до побољшања ситуације у којој се сада налазимо - напомиње министар унутрашњих послова Италије Анђелино Алфано.
НИСУ СТИГЛИ ДО ЕВРОПЕ: Зустављени чамци са 850 илегалних миграната из Африке
Иако водама Средозремног мора непрестано патролирају и делују спасилачке екипе морнарице, обалске страже и разних приватних организација, Италија још не говори о потреби проглашења ванредног стања.
Број нових избеглица налази се отприлике на нивоу онога што се бележило и прошле године, објашњава италијански премијер Матео Ренци. Италијанска служба за прихватање избеглица није пред колапсом. Напротив, Италија је "модел за Европу и цео свет", тврди Ренци.