ЈОШ МАЛО ПА ЏАБЕ: Куће са имањем и пратећим објектима и за 10.000 ЕВРА
Продаје се на хиљаде оваквих кућа
У селима широм Републике Српске на продају су хиљаде празних кућа са имањем по веома ниским ценама, али и поред тога купаца готово да и нема.
Породични домови са пратећим објектима и великим земљишним парцелама, уз прикључке за струју и воду могу се купити и за 20.000 КМ (око 10.000 евра).
ВРХУНСКА ЗАРАДА: Улагања скоро да нема, а плаћају између 20 и 30 ЕВРА ЗА КИЛОГРАМ
У агенцији за некретнине из Градишке кажу да у понуди имају на десетине сеоских имања које нико неће, чак их нико и не зове да се распита за цену и услове куповине.
- За 25.000 до 30.000 КМ може се купити лепо сеоско домаћинство са земљиштем и кућом у врло добром стању, уз прикључену струју и воду. Имамо и новије куће са већим бројем њива које достижу цену до 80.000 КМ, али те куће, нажалост, неће нико - кажу из ове агенције.
Додаје да, с друге стране, продаја станова величине од 35 до 50 метара квадратних иде веома добро.
- Имао сам примере да четворочлане породице радије пристају да се збију у 40 квадрата у граду него да за исти новац или мање купе кућу на селу од 100 метара квадратних са све земљиштем - рекао је Бенцуз.
Продаја сеоских имања слабо иде и на подручју Модриче.
ВИШЊА НИКАД ЈЕФТИНИЈА: Нећете веровати за колико дају килограм!
- Сви беже у град, што ближе центру. Село се не цени као некада, што говори и податак да се сеоска кућа може купити по цени од 20.000 до 70.000 КМ, с тим да те скупље куће имају све прикључне објекте иземљиште. За те паре у граду се једва може купити стан од 50 квадрата - причају из друге агенције за некретнине.
Власници агенција за некретнине у Бијељини и Приједору истичу да имају одличну понуду сеоских имања, али да је потражња равна нули.
- Куће које су удаљене по 20 километара од града уопште и не уврштавамо у понуду јер знамо да их нико неће, па и не дајемо лажну наду власницима. Имамо на десетине кућа удаљених свега неколико километара од града и на продају су већ месецима а да нико до сада није ни упитао за њих иако су цене права багатела - кажу у из Бијељине.
Манојло Поповић из бањалучке агенције за некретнине истиче да оно мало сеоских кућа које се продају купују углавном гастарбајтери из иностранства.
НЕ БАЦАЈТЕ НОВАЦ: Уз ових 6 трикова увек купите ИДЕАЛНУ ЛУБЕНИЦУ
- За та сеоска имања распитују се углавном наши људи који су радни век провели у вишемилионским градовима у иностранству, па сад пензију желе да проведу у миру на неком селу уз мало басте - рекао је Поповић додајући да се цене сеоских кућа по селима око Бањалуке крећу од 20.000 до вртоглавих 150.000 КМ.
Економиста Зоран Павловић каже да је највећи проблем то што у РС и БиХ не постоји никакав програм за ревитализацију села иако постоји море незапослених породица по градовима.
- Таквим породицама би држава требало да пружи подршку да оду на село и покрену неку личну економију где би производили воће, поврће или узгајали стоку за себе, али и за тржиште - сматра Павловић.
Предности и мане Становник Градишке Бранислав Мрзић, који је стан купио почетком ове године, каже да цео живот живи на селу, али да је за неколико месеци у стану увидео све благодети града.
ПУШАЧИ СПРЕМИТЕ НОВЧАНИКЕ: Од 1. јула ПОСКУПЉУЈУ ЦИГАРЕТЕ!
- На селу је досадно јер нема људи као некада, ништа ти није доступно. Преко зиме када падне снег путеве нико не чисти, преко лета пресуше бунари па нема воде, током јесени и пролећа блато је на сваком ћошку. О близини доктора, продавница, биоскопа и да не говорим, а у граду је све практично пред "носом" - прича Мрзић.