Кад временски услови кроје слику фаворита
Комбинација високих температура и огромне влажности практично је издвојила јужноамеричке селекције у круг главних кандидата за освајање "златне богиње".
Иако је у време одигравања мечева Светског првенства у Бразилу, као и на целој јужној хемисфери, званично зима, то не важи и за земљу домаћина Мундијала. Наиме, годишња доба у земљи „реда и напретка“ су веома релативан појам, будући да се више од 90 одсто површине земље налази у жарком климатском појасу у којем и зими температуре ретко падају испод 20 степени целзијуса, док се у ово доба године крећу око 30 степени.
Оно што у комбинацији са температурама ствара заиста „паклену“ комбинацију је велика влажност ваздуха која је стално присутна у највећем делу земље због велике количине падавина, што на обалама Атлантика, што у шумама Амазона. Само три од 12 стадиона на којима ће се играти нису директно под утицајем тропске климе и тамо су временске прилике доста подношљивије.
Све ове климатске специфичности већ су издвојиле овај Мундијал од неких претходних, а одређени институционални чиниоци у бразилском фудбалу већ су захтевали промене термина одигравања мечева, како би се лакше поднеле велике врућине у којима ће се играти на већини мундијалских објеката.
- Оно што верујем да ће бити основна предност јужноамеричких селекција је што ће се оне много лакше прилагодити оваквим временским условима који су за њих нормални. Зато мислим да су Бразил и Аргентина велики фаворити - каже за „Србију Данас“ Риста Иванковић, доктор Хокеј клуба „Беостар“ и наставља:
- Међутим, сви учесници Светског првенства су фудбалери врхунске класе који су одлично физички припремљени и не треба очекивати да на њих то превише утиче - сматра Иванковић.
Бразил је пета земља на свету по величини територије, а нека од путовања која очекују играче при промени града у којима ће играти мечеве шампионата, биће дужа и од 1.000 километара.
- Сигурно да дугачка путовања екипама неће пријати, али то неће бити кључан фактор. Мислим да ће то пре свега бити аклиматизација, која би подразумевала долазак у Бразил оптималних две недеље пред почетак такмичења, што неће све екипе моћи да примене - каже доктор Иванковић.
Као неко ко се бавио спортом који свакако подразумева такмичење у захтевним условима и неко ко се свакодневно у пракси среће са екстремним ситуацијама, Иванковић сматра да је врло важно прилагодити исхрану условима који се намећу.
- Осим стандардних програма опоравка који укључују конзумирање суплемената витамина и минерала, сигурно је да ће све селекције у свом тиму имати и куваре који ће прилагодити исхрану овим нутриционистичким захтевима. Верујем и да ће бити врло опрезни са конзумирањем воде - сматра Иванковић и додаје:
- Најпроблематичније је оно што је увек табу тема, дакле, допинг. Веровати да га неће бити на такмичењу овог нивоа у којем се обрћу милијарде. То би било наивно. Међутим, поставља се питање у којој мери и у ком облику ће бити присутан.
Доктор ХК „Беостар“ са Новог Београда има врло интересантно виђење по питању колико ће селекције из Европе бити хендикепиране.
- Оно што верујем је да ће европске репрезентације због климатских услова бити више изложени могућностима повреда и биће врло занимљиво после уводне фазе шампионата направити анализу да ли је заиста тако.
Светско првенство у фудбалу игра се од 12. јуна до 13. јула у дванаест бразилских градова. Чак осам стадиона налази се у градовима који се налазе на обали Атлантика (Форталеза, Натал, Ресифе, Салвадор, Рио де Жанеиро, Сао Паоло, Коритиба и Порто Алегре), три у унутрашњости земље (Бело Хоризонте, Бразилија и Куибаба), док је стадион у Манаусу у срцу Амазонске шуме.