Како ће се у 2015. кретати валуте, злато, нафта?
Ситуација у појединим економијама, која је најважнији фактор у одређивању вредности валута, у 2015. години ће вероватно остати иста као у претходној години.
На финансијским тржиштима 2014. година била је изузетно интересантна. Амерички долар је након неколико година престао слабити и нагло ојачао у односу на све остале валуте, цена нафте се преполовила.
У наставку прочитајте очекивања аналитичара Адмирал Маркетса о кретању вредности најтргованијих финансијских инструмената у 2015. години:
Валуте
Ситуација у појединим економијама која је најважнији фактор у одређивању вредности валута, у 2015. години ће вероватно остати иста као у претходној години. Америчка привреда ће бити у осетно бољем стању него привреде осталих развијених земаља. БДП ће вероватно и даље расти умереним темпом а стопа незапослености падати, због чега ће америчка централна банка готово сигурно у току године почети затезати монетарну политику и почети дизати каматне стопе.
Европа ће и даље грцати у проблемима. Привредни раст ће бити изузетно слаб, стопа инфлације много нижа од жељене, а незапосленост изузетно висока. Због тога ће Европска централна банка покренути масовни програм убризгавања новца у финансијски систем са циљем подизања стопе инфлације и повећања економске активности у еврозони.
Управо ради потпуно супротне економске ситуације и монетарне политике америчке и европске централне банке, може се очекивати наставак јачања америчког долара у односу на евро. Већина великих светских банака очекује да би курс ЕУР/УСД до краја 2015. године могао пасти на 1,15. У тренутку писања анализе, курс ЕУР/УСД на платформама Адмирал Маркетса износи 1,2050 што значи да уколико се очекивања банака испоставе исправнима, долар би у овој години могао ојачати још 5%.
Курс швајцарског франка би требало да остане на приближно истом нивоу будући да му Швајцарска народна банка не допушта јачање у односу на евро, а јапански јен би могао наставити слабити будући да су јапанска влада и централна банка недавно повећали већ велики износ новца који штампају и убризгавају у финансијски систем и не планирају скоро стати са таквом праксом.
Нафта
Од највише цене средином 2014. године, цена нафте је пала за чак 50% и тренутно износи 53 долара по барелу. При овој цени се многим земљама извозницама нафте и нафтним команијама једноставно не исплати да производе нафту те су неке компаније већ почеле делити масовне отказе и отказивати пројекте планиране за ову годину. Смањење истраживања и покретања производње на новим налазиштима нафте и повећања потрошња ради ниске цене вјероватно ће довести до делимичног опоравка цене нафте. Иако Саудицији и даље одбијају смањити производњу како би директно утицали на раст цене, државни прорачун за 2015. годину темеље на просечној цени од 80 долара по барелу. Руси такође у 2015. години очекују вишу цену од тренутне, преноси Пословни.хр.
Злато
Фактори који највише утичу на цену злата су страх по питању економске ситуације у будућности те стопа инфлације и висина каматних стопа у САД-у. Страха вероватно неће бити будући да се економска ситуација у САД-у стабилно поправља, а стопа инфлације ће вероватно остати ниска. Осим тога, када америчка централна банка почне дизати каматне стопе, све више инвеститора ће се почети одлучивати на штедњу у банкама и сличне облике инвестирања, те ће злато бити још мање интересантно него сада будући да не носи никакав гарантовани принос. Цена ће му вероватно наставити падати те у 2015. години не треба изненадити пад на 1100 или чак 1000 долара по унци. Тренутна цена на платформама Адмирал Маркетса износи 1185 долара по унци.
Деонице
На развијеним тржиштима деонице већ шест година готовото непрекидно расту. Када су у питању америчке деонице, разлог томе је масовни програм убризгавања новца у финансијски систем ког је проводила америчка централна банка а који је довршен крајем 2014. године. Централна банка сада најављује скори почетак подизања каматних стопа што значи да је потпуно сигурна да ће економија у идућим годинама наставити расти све бржим темпом. У прошлости су у фазама подизања каматних стопа деонице у правилу расле, те на темељу тога многи аналитичари и банке очекују да ће и у 2015. години амерички деонички индекси поновно досегнути рекордно високе нивое.
Деонице земаља еврозоне, те посебно немачке деонице у саставу DAX индекса, требале би расти на темељу програма убризгавања новца у финансијски систем од стране Европске централне банке.
Прочитајте: