Како до редовнијих плата?
Подаци Уније послодаваца Србије показују да је у првом тромесечју ове године само око 40 одсто послодаваца на време исплаћивало зараде радницима, а надлежни сматрају да ће то бити превазиђено измењеним Законом о раду, који порписује да запослени у извршном поступку без вођења судског спора може да реши тај проблем.
Министар рада Александар Вулин упозорио је, наиме, да ће послодавци убудуће бити оштро кажњени уколико раднику не издају обрачунски лист на основу којег, судским путем, може да добије неисплаћену зараду, и да ће у супротном имати посла са инспекцијом за рад.
Помоћник министра рада Зоран Лазић објашњава да ће у пракси, према изменама Закона о раду, инспектор рада имати могућност да пре него што оде у инспекцију изврши увид у централни регистар, где између осталог постоји и евиденција запослених који су пријављени на обавезно социјално осигурање, здравствено осигурање и остало.
Већа овлашћења инспектора
"Инспектор након тога, пошто изврши увид у то који су запослени пријављени иде у контролу и тамо мора да затекне уговор о раду, а уколико га не затекне може својим решењем да наложи да се закључи уговор на неодређено време са тим запосленим, а може да покрене прекршајни поступак, будући да сада инспектор рада има много већа овлашћења", казао је Лазић за Танјуг.
Краћи поступак
Што се тиче решења да би платни листић требало да постане извршна исправа, Лазић појашњава да онај радник коме послодавац дугује плату, или је оштећен има право да се обрати суду.
"И до сада је радник, односно запослени могао да се обрати суду, али парничном и морао је да прође дугачак парнични поступак да би дошао до неке пресуде, која онда представља извршну исправу и онда да иде на поступак извршења", казао је помоћник министра.
На овај начин скраћен је тај поступак и нема више парничног па запослени са тим решењем, односно предлогом за извршење "иде" директно у извршни поступак и на тај начин брже остварује своја права, указује Лазић.
Мало послодаваца редовне платише
Генерални секретар УПС-а Душан Коруноски је раније изнео поражавајући податак УПС-а из анкете послодаваца да је у првом тромесечју ове године само око 40 одсто послодаваца исплаћивало месечне зараде на време.
У суседној Хрватској у којој је нови Закон о раду донет свега неколико дана пре него у Србији, половином јула објављена је листа послодаваца који не исплаћују плате.
Према речима тамошњег министра рада Миранда Мрсића, објава те листе имала је добар ефекат и у првој недељи 311 послодаваца и 17 малих привредника је исплатило плату за око 2.500 радника.
"То значи, да су том листом на неки начин натерани да исплате плате", казао је Мрсић Танјугу, указујући да је ова мера вишеструко добра јер ће осим сатисфакције за раднике, бити могуће да се реагује знатно раније него што је то био случај у претходном периоду.