Како до сигурније и лакше куповине стана?
БЕОГРАД - У Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда почеле са радом инфо линије на којима грађани који купују станове могу добити информације да ли инвеститори имају неизмирена дуговања према Граду Београду и Дирекцији.
Бројеви на које се могу добити информације, а који ће радити сваког радног дана, су 344 1106, 2041 321 и 2041 320.
Градски менаџер Горан Весић рекао је да циљ увођења телефона да грађанин који жели да купи стан на територији града, може да провери да ли инвеститор дугује новац за грађевинско земљиште. Он је рекао да десетак одсто инвеститора не плаћа обавезе, док остатак веома уредно измирује обавезе према граду и Градска управа је веома задовољна сарадњом са њима.
Према његовим речима, надлежни у Граду су договорили са нотарима да код склапања купопродајних уговора, упозоре купце станова ако није плаћено грађевинско земљиште и да постоји неки спор.
Весић је такође рекао да је време да се прекине са праксом да може да се ради, а да се не плате обавезе према држави, јер новац који се прикупи, од на пример накнаде за грађевинско земљиште, може да се користи за изградњу канализационе мреже, путеве...
"Сваки динар који се не плати за грађевинско земљиште, имамо мање пара за инфраструктуру. Ти који не плаћају грађевинско земљиште, варају купце јер им продају нешто што није потпуно у реду пошто постоји обавеза која није плаћена, а варају и грађане јер када се изгради зграда, она додатно оптерећује постојећу инфраструктуру попут канализације, путева, паркинга", навео је Весић.
Весић је објаснио и да позивом на наведене бројеве грађани могу да се јаве, кажу на којој адреси желе да купе стан, након чега у Дирекцији проверавају податке и обавештавају грађанина да ли је испуњена обавеза за грађевинско земљиште или не. "Наша обавеза је да им кажемо какав стан купују. Ми са овим покушавамо да им помогнемо ", нагласио је Весић и додао да се убудуће више неће дозвољавати да онај ко не плати грађевинско земљиште добије нову дозволу.
Весић је рекао и да постоји идеја да се направи систем где грађани на сајту могу да виде податке о сваком објекту који се гради - ко је инвеститор, када је издата дозвола, да ли је било обустављања радова...
Директор Дирекције Бранислав Поповић рекао је да ће почетком 2015. године бити објављен списак инвеститора који имају дуговања, те да постоји 970 уговора око којих постоји спор због неплаћања обавеза према Дирекцији. "Тих 970 дугује 11 милијарди динара, што за наше услове није мало", рекао је Поповић. Дуговања од 11 милијарди имају и фирме у стечају.
Поповић није могао да прецизира за колико ће цео процес бити окончан и потраживања наплаћена, али је рекао да је досадашња судска пракса показала да инвеститори морају да плате дуговања.
Погледајте и:
ПОДСТАНАРСКА ТУГА - Да ли је стан у Србији сан?
ИЗНАЈМЉУЈЕТЕ СТАН? - Ово треба да знате!
Како да Вас не преваре у online куповинама?