КАКО ЈЕ ДЕМОКРАТИЈА ПОБЕДИЛА ВЛАДАЈУЋУ КЛАСУ: Брегзит показао нови опасан тренд због кога можемо сви зажалити!
Оно што се десило ноћас заиста ће остати упамћено као историјски тренутак. Да, Британија је вољом својих грађана бирала излазак из Европске уније!
Оно што је уистину фасцинантно и у неку руку можда чак и већи шок од самог изласка Британије из ЕУ је чињеница да, мада се знало да ће многи становници Британије гласати за "Брегзит", заправо готово нико није стварно веровао да би се Брегзит могао и десити.
У тренутку када је постало јасно да баш сва светска владајућа елита (осим можда Русије) жели да Британија под сваку цену остане унутар ЕУ - због економије, због геополитике, због идеологије - почеле су колати којекакве теорије уроте, укључујући и оне радикалне да су избори унапред намештени.
(УЖИВО) ПАЛА ОДЛУКА: Велика Британија изгласала БРЕГЗИТ!
Међу онима који су заправо желели Брегзит владала је огромна апатија, онај осећај да се "ништа не може променити" уколико владајућа класа одлучи да нешто тако мора бити. Некима је референдум у Шкотској био полазиште за такве ставове - јер очито су тешко могли замислити да се статус quo, таквих пропорција, заиста може уздрмати и порушити.
Анализе су биле прецизне - речено је да ће за излазак гласати нижа и део средње класе, но, крупни капитал је у великом постотку одлучио да Британија мора остати у ЕУ. За многе је тај чин одлуке крупног капитала био довољан разлог да дигну руке чак и од промишљања о некаквој промени.
"Ићи ће се с кампањом притиска, ићи ће се с кампањом застрашивања" - говорили су многи. И били су у праву. Над становницима Британије заиста се и вршио огроман притисак и кампања страха. Речено им је да ће у случају ако гласају за Брегзит наступити нова велика економска криза, да ће њихова сигурност постати угрожена, да ће живети лошије...
ОВА ЗЕМЉА ЈЕ ИЗАШЛА ИЗ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: Давне 1985. године одржан је одлучујући референдум
Амерички председник, шефица ММФ-а, председник ЕУ Комисије, шеф НАТО пакта, генерални секреатр УН-а... Сви они, и безброј других, упозоравали су да се мора остати у Европској унији, директно се уплићући у кампању.
Упркос свему томе Британци су ипак гласали за Брегзит. Шта ће се десити сада с Британијом, Европом и светом, видећемо, али на тренутак покушајмо заборавити на то и фокусирајмо се на нешто друго - Британци су синоћ показали свима да демократија још увек није мртво слово на папиру, да може и мора функционисати, да је могућа промена чак и када комплетан владајући естаблишмент чини све како до ње не би дошло.
Што се конкретно десило?
Лондон је, свакако, гласао за останак у ЕУ, као и знатан део Шкотске, нарочито Глазгов. Али, све изван ова два велика центра било је или подељено или за излазак из Европске уније.
Зар то значи да толики број Британаца гаји анимозитете према Европи? Не, такав закључак био би сасвим погрешан. Огроман број њих који су јуче гласали за Брегзит заправо ни нису превише размишљали о Европи, колико год то некима звучало чудно - размишљали су само о томе како да промене своју ситуацију која им се никако не свиђа, свој животни стандард који је у опадању и своју будућност која је константно неизвесна.
ШТА АКО ПОБЕДИ БРЕГЗИТ ОПЦИЈА? Развод ЕУ и Британије изгледао би овако (ФОТО)
Брегзит се понудио као најснажнија опција рушења статуса quo и Британци су ту опцију узели. Колико год се у њиховом синоћњем тријумфу крије потврда да је могуће ићи контра устаљеног естаблишмента, толико се крије и опасност - потврда да је народ спреман бирати радикалне опције када жели променити (или мисли да ће променити) свој живот набоље.
Шта год да присталице владајућих естаблишмента данас говориле, Брегзит може бити одлична ствар - може довести до једне нове Европе која се с Британијом није могла даље развијати. Али, склоност маса бирању радикалних опција је опасан тренд јер сутра могу истим жаром и пркосом довести на власт којекакве опасне актере.
Након Брегзита улазимо у једну нову фазу, пуну врло непредвидљивих развоја догађаја. Већ стижу вести о хаосу на берзама и тржиштима и дани који следе бити ће засигурно турбулентни.
С друге стране, милиони су чекали на некакве промене, сада се промене догађају, кренуле су. Хоћемо ли на крају бити због тога срећни или ћемо зажалити, време ће показати.