Како Њујорк Тајмс тумачи Путинову одлуку о Јужном току
У ретком "дипломатском поразу", руски председник Владимир Путин преусмерава гасовод ка Турској, а "неуспех" у изградњи Јужног тока представља као "губитак за Европу" кривећи Брисел за непопустљивост, оцењује данас Њујорк тајмс.
Тај лист, у тексту објављеном на насловној страни, оцењује да је "грандиозан пројекат" изгубљен као жртва растућих "затрованих" односа Русије са Западом.
Одлука о прекиду пројекта Јужни ток такође је и ретка победа за ЕУ и САД, које су ове године углавном беспомоћно посматрале анексију Крима и јачање сепаратиста на истоку Украјине, наводи лист.
Али, "ако постоји победник у овом случају то је Турска", која је уз Кину и друге земље у развоју којима недостају енергетски ресурси, експоатисала јаз између истока и запада како би обезбедила дугорочне
резерве енергије по повољним ценама.
Украјински конфликт и горки односи Кијева и Москве бацили су сенку на читаво енергетско поље Европе.
"Руски председник управља питањима енергије лично, као вероватно највећим извором моћи којим располаже на међународној арени. Годинама су се он и Запад надмудривали око праваца гасовода, у некој врсти посредне Велике игре око тога ко ће контролисати снабдевање Европе енергентима", додаје се.
Аналитичари оцењују чак и 4,5 милијарде долара које је Гаспром уложио до сада у Јужни ток, нису у потпуности изгубљени - и само помињање изградње у протеклој деценији помогло је да се омете Запад од озбиљнијих напора изградње конкурентног гасовода који би обезбедио друге изворе снабдевања Европи, осим руских.
Лист наводи и да је Турска угледала прилику да искористи сукоб Русије са Западом, поготово узвратне санкције које је Москва увела на увоз хране из Европе.
"Осим хране, Русија и Турска су утврдиле и друге области сарадње. Русија завршава планове за почетак изграње прве нуклеарне електране у Туској", подсећа Њујорк тајмс.
Прочитајте и: Је ли то Европа управо изгубила 2,5 милијарде евра?