КАТАНЦИ НА ХОТЕЛЕ: Били су туристичка сила, а сада се гасе?
У Тунису је у септембру привремено затворено најмање 70 хотела због терористичких напада на два летовалишта ове године.
То је озбиљно угрозило туристички сектор који чини око 10 одсто бруто домаћег производа (БДП).
"Ситуација је крајње суморна. Стопа попуњености смештајних капацитета у земљи не прелази 20 одсто", изјавио је за приватну радио-станицу Мозаик ФМ председник Федерације туниских хотелијера Радуан бен Салах.
"Од почетка септембра 70 хотела је морало да се затвори због недостатка гостију, а и други ће морати да пођу тим путем", додао је он.
"Таква ситуација ће довести до теничке незапослености радне снаге у овом сектору", рекао је Бен Салах напоменувши да ће им влада исплаћивати помоћ од 90 евра месечно и уплаћивати социјално осигурање током шест месеци по отпуштању.
У туристичком сектору Туниса, кога је прошле године посетило шест милиона туриста, посредно или непосредно ради око 400.000 људи.
Туризам, који представља око 10 одсто националног БДП-а, тренутно пролази кроз озбиљну кризу због терористичких напада џихадиста Исламске државе на музеј Бардо у Тунису у марту ове године у коме је погинуло 22 људи и на летовалиште у Сусу у јуну када је настрадало 38 особа.
Летња сезона је могла делимично да буде спасена националном и регионалном клијентелом, пре свега из Алжира, али доласци европских туриста су преполовљени од јануара ове године.
Међународни хотелски ланци су недавно саопштили да ће током зиме затворити своје објекте.
Економија Туниса након протеста и промене власти 2011. је и даље у тешкој ситуацији. Очекивани привредни раст за 2015. биће испод један одсто, а за 2016. не већи од 2,5 одсто, пренео је АФП.