Казне и узбуњивачи против дивљих депонија
Због бацања смећа и кабастог отпада ван канти и контејнера општина Топола је од јануара ове године поднела више десетина пријава судији за прекршаје против несавесних грађана, изјавио је председник те општине Драган Јовановић.
Он је подсетио да висина казне за физичка лица износи минимум 50.000 динара, а за правна лица 200.000 динара и додао да се износ те казне повећава у зависности од тога да ли су бачене угинуле животиње или кабасти отпад.
"Топола је једина општина у Србији, која има организовано одвожење смећа из свих 30 села, а циљ одлуке коју смо донели није кажњавање већ превентивна мера за чистију и уређену животну средину", рекао је Јовановић.
Подсетивши да је Скупштина општине донела одлуку да буду кажњени сви они који буду ухваћени да бацају смеће ван канти и контејнера, Јовановић је рекао да комунална инспекција сада прихвата и изјаве сведока, као и снимке са мобилних телефона, или фото апрата.
"У сваком селу смо ангажовали по два човека, који ће нам бити једна врста узбуњивача", рекао је Јовановић.
Он је навео и да је општина донела одлуку да су сви власници и корисници земљишта, које се граничи са путевима, обавезни да посеку растиње и очисте канале за одвод воде.
Уколико то не учине у року од десет дана када их обавести комунална инспекција, Јовановић каже, да ће бити кажњен са 5.000 динара, ако раније није санкционисан, односно 12.000 динара, ако је претходно био кажњен.
Такође, додао је Јовановић, Топола има и еколошки сос- телефон, на који грађани пријављују и кад неко из аутомобила баца кесе.
"То најчешће раде људи из аутомобила са регистарским ознакама Београда, када путују ка Руднику и Златибору. Сада имамо и могућност да онај ко иде иза тог аута може да позове еколоски-сос телефон да је неко бацио смеће", рекао је Јовановић.
Он је додао да еколошка инспекција одмах по пријави излази на терен, слика смеће на лицу места и на основу регистарског броја идентификује власника против кога, такође, подноси прекршајну пријаву.
Јовановић је нагласио да је општина Топола донела одлуку и да се до краја априла ове године очисти свих 15 већих дивљих депонија.
"До сада смо очистили пет депонија, а осталих десет очистићемо до краја априла. Паралелно са тим послом радимо и на чишћењу водотокова", рекао је Јовановић.
Прочитајте и: