Кина корак ближе суперсоничној подморници
ПЕКИНГ - Кина је начинила корак ближе изради суперсоничне подморнице која би од Шангаја до Сан Франциска могла да стигне за мање од два сата, преноси портал Саут Чајна Морнинг Пост.
Нова технологија коју је развио тим научника из Лабораторије за комплексни проток и трансфер топлоте са Института за технологију у Харбину учинио је лакшим за подморнице и торпеда да се крећу под водом екстремно великим брзинама, наводи тај портал.
Ли Фенгчен, професор механике и инжињерства флуида, рекао је да је иновативни приступ тог тима довео до тога да они сада могу да креирају компликовани ваздушни "балон" неопходан за брзо кретање под водом.
"Врло смо узбуђени због потенцијала који то са собом доноси", навео је он додајући да има још много непознаница које треба решити.
Вода изазива више трења и отпора при кретању него ваздух, што значи да се обичне подморнице не могу кретати брзо попут авиона, наводи портал.
Подсећа се да је током Хладног рата совјетска војска развила технологију названу суперкавитација, која је укључивала "паковање" подморнице унутар ваздушног балона како би били избегнути проблеми које изазива отпор воде.
Совјетски суперкавитациони торпедо назван Шаквал могао је да достигне брзину од 370 км/х или више, што је било много брже од било ког обичног торпеда.