Кина подиже минималац да смањи социјални јаз
Локалне власти у Кини журе да подигну минималне зараде, како би ублажили велики јаз између богатих и сиромашних.
Од почетка године 16 кинеских провинција и великих градова повећало је висину минималне зараде у просеку 14,2 одсто, пренела је агенција Singhua.
Дате мере "обухватиће део производних, углавном малих и средњих предузећа, која својим радницима исплаћују минималац", рекао је представник министарства рада и социјалног старања Кине, Ли Џонг.
Конкретно, минималне зараде у Шангају су повећане 12,3 одсто, на 1.820 јуана (293 долара) месечно, а сатница је повећана 21,4 одсто, на 17 јуана (2,4 долара).
У Кини је у последње време дошло до наглог пораста разлике између богатих и сиромашних грађана. Према резултатима истраживања Универзитета у Пекингу, у 2012. години један одсто најбогатијих породица у Кини поседовало је 30 одсто националног богатсва, док 25 одсто најсиромашнијих има само један одсто.
Студија је показала да је коефицијент Џини, који показује стпен раслојавања друштва, скочио 2012. на 0,73 поена, са 0,55 поена у 2002. години. При томе један означава ситуацију крајње неједнакости, а нула апсолутну једнакост. Према званичним подацима, вредност тог индикатора за 2013. годину је 0,43 поена.
Ако се узме у обзир неформална статистика, Кина ће бити земља са највећим степеном неједнакости у свету, знатно испред Лесота (0,632 поена), Јужноафричке Републике (0,631) и Боцване (0,6 поена).
Singhua наводи да званични показатељ узима за основу приходе, а не богатство, које је узето у истраживању Универзитета у Пекингу.