Кинески трговци освајају и Африку
Велика незапосленост у Кини и прилично лабава јужноафричка политика усељавања, довели су до најновијег таласа усељавања. Кинеске радње преплавиле су ову земљу.
Процењује се да је у последњих 15 година више хиљада Кинеза дошло у Јужноафричку Републику. Прецизнијих података нема. Зна се да у свакој четврти постоји нека кинеска радња.
Али, једно је јасно: кинеске радње често боље послују него домаће.
Теренс МекНем, политиколог и сарадник Фондације ''Brenthurst'' у Јоханесбургу за Ал Јазееру каже да је посреди кинески однос према раду. Радећи на студији која је објављена 2012. разговарао је са бројним кинеским трговцима. "Утврдили смо да постоји готово незамислива спремност на рад и јако велика способност подношења и жртвовања. То има везе са врло увреженим мишљењем да особа без посла није ништа и да само пожртвован рад може спречити губитак посла."
Цена је пресудна
Други је разлог то што кинески трговци, исто као и сомалски, своје производе по правилу нуде јефтиније него домаћи трговци. Они нуде већи избор и имају дуже радно време. Њихов утицај на јужноафричку привреду не може се измерити, каже Мекнаме за Ал Јазееру.
Међутим, успех кинеских трговаца могао би довести и до насилних напада на странце. Јавност за то најчешће уопште и не сазна, превелик је страх од полиције. Ни Меи Чен о томе не жели да говори: "Већином су људи љубазни, али неки се напију па дођу у радњу и праве неред. А ако људи немај новца, понекад и краду. Али, већина људи је љубазна."
Само гости
Већина кинеских трговаца живи као у неком заштићеном простору, примећује Мекнаме. Јако је мало контака са афричким становништвом, јер им је та култура превише страна. Осим тога већина Кинеза, Јужноафричку Републику посматра као привремено боравиште. Чим прикупе довољно новца за образовање деце желе да се врате кући.