Кинези би да праве луку у Београду и да купе ПКБ
Уз модернизацију пруге Београд - Будимпешта и Термоелектране Костолац (блок 2), кинески инвеститори заинтересовани су и за куповину ПКБ, изградњу луке на Дунаву и бесцаринске зоне у Крњачи.
На самиту Кине и 16 земаља Средње и Источне Европе, који почиње у Београду, очекује се да Кина испостави понуде Србији које се тичу великих улагања најмногољудније земље света у нашу привреду, али и понуде Србије.
Тако се помаља могућност да Кинези буду нови власници Привредног комбината Београд, али и да граде нову Луку Београд, чија локација још увек није одређена.
У оптицају су, наводно, три локације (на мапи црвено). Прва је Крњача, низводно од Панчевачког моста, али су проблем недефинисани имовински односи и утицај на вредност стамбеног комплекса на Ади Хуји који треба да се изгради (поглед на другу страну реке где би била индустријска зона смањио би атрактивност комплекса), док су друге две лева и десна обала Дунава код Батајнице.
Српски државни врх је припремио скоро 70 пројеката, вредних око две милијарде евра - од енергетике, инфраструктуре, фармацеутске индустрије до туризма, који ће бити понуђени кинеском премијеру Ли Кећијангу и шефовима влада Мађарске, Словеније, Пољске, Словачке, Чешке, Румуније, Летоније, Литваније, Естоније, БиХ, Македоније, Црне Горе, Бугарске и Албаније.
Осим сигнализације пруга, градње обилазнице око Београда, односно моста код Винче, као и две термоелектране, у фокусу кинеских привредника наћи ће се и бројна српска предузећа, за чију приватизацију су заинтересовани - од Прве петолетке до крушевачког Рубина.
Осим економског предзнака, самит ЦИЕ ће бити прилика да се под једним кровом, у Палати Србија, расправља о најактуелнијим светским политичким питањима.