КО БРОЈИ МРТВЕ ИЗБЕГЛИЦЕ У САХАРИ: Шта да радиш кад је свуда песак?
Међународне групе прате избеглице које прелазе Медитеран и иду ка Европи. Прошле године је у том путу умрло око 3.800 људи. Међутим, нико не броји мртве у Сахари. То политичарима олакшава да све игноришу, кажу хуманитарни радници.
Двојица нигеријских дечака пред Сахару су стигла наоружана водом, бисквитима, млеком и енергетским пићима, као што им је кријумчар људи и рекао да ураде. Са још 36 људи попели су се камионет марке "тојота" који је одмах након тога кренуо из Агадеза, града на северу Нигера.
Кренули су кроз Сахару, први корак за хиљаде избеглица које траже европски спас. За многе и последњи.
Један од њих, Лаки Из, сео је на гомилу намирница, држећи се за ивицу док су му ноге висиле са стране. Знао је да се возач неће зауставити уколико спадне. Био је дехидриран и гладан, очи су га пекле од песка који су точкови разбацивали. Три дана су се возили, заустављајући се само понекад да допуне гориво и пију воде, пише Nedeljnik.rs.
Четвртог дана возач се изгубио, покварио му се компас. Неки од њих никада неће напустити пустињу.
Само што је напунио 15 година са својим пријтељем Годфријем кренуо је једног врелог поподнева августа 2012. да пређе Сахару. Лаки и даље Годфријевој породици није испричао шта се догодило током пута ка Европи.
Међународне групе прате избеглице које прелазе Медитеран и иду ка Европи. Прошле године је у том путу умро око 3.800 људи. Међутим, нико не броји мртве у Сахари. То политичарима олакшава да све игноришу, кажу хуманитарни радници.
ЕРДОГАНЕ, ДА ОБЈАСНИШ! Камп ЏИХАДИСТА "на пола метра" од ТУРСКЕ ВОЈСКЕ (ВИДЕО-ФОТО)
Из УН наводе да немају податке колико је људи умрло у пустињи. Међународни комитет Црвеног крста контактира породице, али не прикупи податке о мртвима. Шачицу незваничних података одржавају волонтери, а академици и невладине организаиције су покушали да броје, али њихови подаци углавном зависе на извештајима медија, а финансирање је спорадично.
"Немамо никаквих података. То је проблем јер би у пустињи могло да умире људи колико и у Медитерану. Не можемо да докажемо, не можемо ништа да кажемо, па тако нико не жели ни да интервенише", наводи Џулијен Брачет са Интитута за међународне миграције у Оксфорду.