Ко више плаћа председника, Кина или Америка?
Председник Кине Сји Ђинпинг и шест чланова елитног Сталног комитета кинеског Политбироа добили су повишицу плате од 62 одсто, прву од 2006, пишу данас кинески медији.
Основна месечна плата председника државе ће порасти на 11.385 јуана (1.832 долара) са 7.020 јуана, пише дневник Чајна дејли, позивајући се на саопштења Министарства за људске ресурсе и социјалну сигурност, преноси агенција Франс прес.
Упркос томе што је Сји лидер од скора највеће светске економије, његова плата значајно је мања од плате америчког председника Барака Обаме, који зарађује 400.000 годишње.
Плате најниже рангираних јавних службеника у Кини више су него удвостручене на 1.320 јуана. Запослење у кинеском јавном сектору дуго је нудило престиж и бројне повластице, као и прилику за богаћење кроз разне облике корупције. Откако је у новембру 2012. дошао на чело Комунистичке партије, а у марту 2013. на чело државе, Сји је појачао борбу против корупције у партији и влади.
Лидери других земаља имају знатно веће плате од кинеских. Бивши премијер Индије Манмохан Синг је у 2013. зарађивао око 160.000 рупија (2.600 долара) месечно, а премијер Сингапура Ли Сјен Лунг један је од најбоље плаћених председника владе у свету са годишњом платом од 1,64 милиона долара, и то након што су плате министара 2012. снижене 36 одсто због беса јавности.
Влада у Сингапуру високе плате брани ставом да су оне неопходне да би привукле таленте из приватног сектора и одвратиле корупцију.
Не пропустите: СВЕТСКА ЕКОНОМИЈА БРОЈ 1: Кина или Америка?