Који је кредитни рејтинг добила Србија?
Агенција за оцену кредитног рејтинга ''Fitch Ратингс'' је потврдила ''Б+'' кредитни рејтинг Републике Србије. Кредитни изглед је остао стабилан.
Као кључне разлоге за задржавање рејтинга Фич је навео доношење низа мера Владе Србије у другој половини 2014. за смањење фискалног дефицита, укључујући и буџет за 2015. годину и постизање договора са Међународним монетарним фондом (MMF).
Мере укључене у буџет Србије за 2015. годину углавном су на трошковној страни и могле би да донесу уштеде од 400 милиона евра (око 1,5 одсто БДП), укључујући и смањење плата у јавном сектору за 10 одсто, смањење субвенција и пензија.
Власти у Србији очекују и смањење броја запослених у јавном сектору и одређена побољшања прихода буџета, наводе аналитичари Фича и додају да је намера Владе да се дефицит буџета опште државе смањи са око осам одсто БДП у 104. на испод шест одсто БДП у 2015 и испод четири одсто БДП у 2017. години.
Плаћање активираних гаранција на кредите државних предузећа имају значајан утицај на буџетски дефицит Србије и до сад су били "испод црте" у буџету. Ти трошкови представљају око 1,8 одсто БДП Србије у 2014. и планирано је да у 2015. падну на 0,8 одсто БДП, наводи Фич.
Додаје се и да се у 2015. очекује завршетак реструктурирања бројних предузећа у државном власништву уз помоћ Светске банке и других међународних финансијских институција, наводи Фич, али додаје да остаје ризик у којој мери ће бити примењен тај план.
Почетком године ова агенција снизила је кредитни рејтинг Србије са ''BB-'' са негативним изгледима на ''Б '' са стабилним изгледима.
Као кључне разлоге за своју одлуку, "Fitch Ратингс" је тада навео раст дефицита у 2014. години због претходно преузетих обавеза, као и опште стање јавног дуга у односу на висину бруто домаћег производа, али и изостанак спровођења претходно најављиваних структурних реформи у претходним годинама.
Прочитајте: