Колико губимо без Јужног тока?
Одустајање Русије од изградње гасовода "Јужни ток" наноси вишеструку штету Србији, али тек треба да се види да ли је та одлука коначна, изјавио је данас секретар Удружења Привредне коморе Србије за енергетику, Љубинко Савић.
"Јужни ток није зависио од Србије, ми смо само транзитна земља", рекао је Савић агенцији Бета.
Он је рекао да је политичком одлуком Русије да се обустави пројекат "Јужни ток" Србија остала без инвестиције од око две милијарде евра, која је требало да појача сигурност и њеног снабдевања гасом.
Савић је истакао да ће изостати и приходи за домаћа предузећа од изградње деонице гасовода кроз Србију, а и држава ће остати без прихода од таксе за транзит гаса, процењене на 300 милиона евра годишње.
Корист за Србију од "Јужног тока", рекао је Савић, била би и од самог коришћења гаса у индустрији, а постојали су планови за изградњу гасних електрана.
Он је оценио и да би "Јужни ток" ојачао politiccku стабилност и у Србији, и у региону.
Савић је рекао да је Србији неопходан још један правац снабдевања гасом, уз једини постојећи, преко Мађарске.
Земљиште
Савић је рекао да треба видети у шта ће бити са земљиштем откупљеним за изградњу деонице "Јужног тока" кроз Србију, а додаоје да је да је то узак коридор који би тешко могао да се користи за нешто друго.
За изградњу "Јужног тока" требало је да се откупи 8.000 хектара за 24 милона евра. По последњим информацијама, откупљено је око 80 одсто земљишта.
Председник Путин и директор државне компаније Гасрпом Алексеј Милер у понедељак су рекли да Русија одустаје од изградње Јужног тока, који је требало да доведе руски гас испод Црног мора до потрошача у
југоисточној и западној Европи, заобилазећи Украјину, од чега би у Србији било 450 километара.
Прочитајте и: