КОМ ЦАРСТВУ ДА СЕ ПРИКЛОНИМ? Ердоган у дилеми - САД или Русија?
У последњих месец дана, многе ствари у Турској су се промениле, па тако делује да је Ердоган тренуто ближи са Путином, него са Вашингтоном и ЕУ.
Неочекивано извињење Кремљу због рушења авиона од пре више од пола године, пеглање односа са Израелом и најава могуће сарадње са Башаром ал Асадом учинили су да Ердоган поново активира односе са Москвом. Ово поткрепљује и најава сусрета Путина и Ердогана, заказаног за почетак августа, али и чињеница да је управо руски председник међу првима позвао турског колегу и пружио подршку његовом режиму.
ДЕМОКРАТИЈА ЈЕ ПОБЕДИЛА: Анализа неуспеха најављеног пуча у Турској
С друге стране, чини се, да су односи са Вашингтоном захладнели када је Сулејман Сојлу, један од Ердоганових министара, оптужио САД за саучесништво у организовању пуча. Шеф америчке дипломатије Џон Кери узвратио је брзо и оштро, и упозорио Турке да такве изјаве озбиљно угрожавају односе две земље.
ГЕНЕРАЛ РОЂЕН У СРБИЈИ РУШИО ЕРДОГАНА: Ухапшен командант Друге турске армије (ФОТО)
Председник Барак Обама није толико причао о подршци свом савезнику Ердогану, већ апеловао на њега да се "демократски бори са пучистима".
Убрзо је реаговала и Европска унија, која је изразила сумњу да Ердоган под изговором покушаја пуча елиминише све неистомишљенике, а Јоханес Хан је изјавио да "делује као да је турска влада унапред припремила листу за одстрел".Пркошење Америци, био би превелики луксуз Турске из више разлога.
У Турској је велика НАТО база Инџирлик, али америчко нуклеарно оружје. Због овога Ердоган може себи да дозволи да нешто захтева од Американаца, рецимо да му предају Фетулаха Гулена кога је оптужио за главног организатора пуча.С друге стране, и САД зависи од Анкаре, а Вашингтону никако не одговара снажна сарадња Ердогана и Путина.
НЕКАД ЈЕ ПРОДАВАО ЂЕВРЕКЕ: Данас могу и султани да му позавиде на аутократизму!
Многи сматрају да су болне санкције које је Турска осетила највише у финансијском смислу, нагнале Ердогана да се извини Русији и замоли Путина за поновну сарадњу. Оно што је било изненађујуће, једе да је Путин сувише лако опростио свом колеги. Ипак, Русији савез са Турском и те како одговара, пре свега због Северног тока, али и моћи: савез Москве и Анкаре контролисао би читав Блиски исток. У целој тој замршеној ситуацији свако ће покушати да извуче оно најбоље, и покуша да што више ослаби остале.
ТЕОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТИ: Шта ако је цео "војни пуч" извео Ердоган лично?
Ипак, између Русије и САД је Европска унија и неслагање са њом би могло да доведе до највећих проблема. Уколико се стопира договор о отварању поглавља, визној либерализацији и финансијској подршци, Турска би поново могла да отвори своје границе и ослободи пут милионима миграната ка Европи, који већ представљају влики проблем у целој ЕУ.