ПЛАКАЋЕТЕ АКО ОВО НЕ ПРОЧИТАТЕ: Комуналци ће ускоро за одбрану користити БИБЕР СПРЕЈ
Градоначелник Београда Синиша Мали изјавио је данас да предложене измене Закона о комуналној полицији, полицајцима дају могућност да заустављају возила и легитимишу путнике у њима, да раде у цивилу, али и да, када је то нужно, уколико их неко нападне користе "бибер спреј".
Мали је новинарима рекао да верује да ће се измене Закона о комуналној полицији ускоро наћи пред Владом Србије.
Истичући да Комунална полиција треба да буде сервис грађана, Мали је подсетио да је захтевао да сваки комунални полицајац прође кроз нови лекарски преглед, што се приводи крају, а како би се још једном проверило да ли су прихофизички спремни да обављају дужност.
"Чинимо све да променимо начин на који функционише Комунална полиција и у селекцији полицајаца и у њиховој обуци и у оцени њиховог рада и мислим да је то кључно", рекао је Мали и поновио да се предложеним изменама предвиђа повећање броја комуналних полицајаца.
Како је истакао, тренутно на терену ради 311 комуналних полицајаца, у две или три смене, што је за град од два милиона становника изузетно мало.
Бибер спреј, само кад је неопходно
Начелник Никола Ристић сматра да је увођење "бибер спреја" у обавезни арсенал комуналаца добра идеја:
"Бибер спреј служи превасходно за одбрану и то неће бити репресивно средство, већ да се одбије напад на полицајца и само када је крајње неопходно. То средство је много ефикасније и мање опасно у односу на физичку снагу".
Међутим, истакао је, измене наведеног закона предвиђају оштрије критеријуме за избор комуналних полицајаца, а и обука ће бити другачија и потпунија како би они који буду запослени били психички и физички бољи у обављању посла.
"Постојаће и процедуре које већ имамо, а које се односе на оцену рада сваког полицајца на крају године како би знали да ли су задовољили", рекао је Мали који сматра да ће предложеним изменама рад Комуналне полиције бити знатно побољшан.
Под стерсом су јер их је мало, али обратити пажњу на сваку критику
Упитан о петицији за укидање Комуналне полиције коју је потписало око 20.000 Београђана, Мали је рекао да је тај број мали у односу на два милиона колико престоница има становника, али и да, уколико и један грађанин критикује рад Комуналне полиције, на то треба обратити пажњу.
Комуналним полицајцима је, додао је, циљ да одрже комунални ред и није им лако, јер су "под стресом пошто их има мало", али начин њиховог понашања и опхођења треба да буде у складу са стандардима које Град жели.
Мали је апеловао на грађане да поштују законе и правила, да плаћају карте у градском саобраћају и да ако добију захтев да се легитимишу, то и учине.
На хиљаду грађана, један полицајац
Начелник Комуналне полиције Никола Ристић рекао је да су у тој служби тражили да се у делокруг њихових овлашћења уврсти заустављање возила, рад у цивилу и употреба бибер спреја за одбрану, само уколико их неко нападне.
Упитан да ли су предузети поступци против комуналних полицајаца због инцидената који су се појављивали у медијима, Ристић је рекао да су вођени различити поступци поводом поступања полицајаца.
"Али, ако мислите на употребу средстава принуде - не, свака употреба средстава принуде била је у складу са законом и ту није било санкционисања", поновио је Ристић.
Говорећи о броју комуналних полицајаца у граду, Ристић је оценио да милионски град попут Београда треба да има једног комуналног полицајца на 1.000 грађана, а што би било повећање за 1.000 до 1.200 полицајаца у односу на садашњи број.
Ристић је нагласио да су могућности за сада скромније и да је идеја да првих 300 комуналних полицајаца покрије западни део града, односно општине Нови Београд, Земун и Сурчин.