Сукоб Русије и Америке потрајаће до 2024.
Сједињене Америчке Државе очекују да ће актуелна конфронтација са Русијом потрајати барем до 2024. и да ће укључивати више праваца, како предвиђа нацрт ревизије политике према Москви коју припрема Вашингтон, наводе светски медији.
Вашингтон, при томе, жели да осигура подршку својих европских савезника за даље јачање притиска на Москву.
Очекивани дипломатски и економски "рат исцрпљивањем" помиње се у документу о преиспитавању политике према Русији који тренутно припрема Селест Воландер, специјални помоћник председника Барака Обаме и званичник Савета за националну безбедност задужен за Русију и Евроазију.
Италијански дневник наводи да је детаље о предстојећој промени политике САД према Москви сазнао из нацрта који је Вашингтон послао влади у Риму како би координисали будуће напоре.
Америчке дипломате кажу да је Русија променила свој кооперативни став који је заузела после распада Совјетског Савеза и да сада користи силу за одбрану својих националних интереса.
Промени доприноси и личност руског председника Владимира Путина који ће, како Вашингтон очекује, остати на власти барем до 2024. године.
Та промена стратегије према Русији постала је видљива са украјинском кризом, али се појавила још 2008. године са конфликтом у Јужној Осетији када је Русија употребила војну силу.
Решење Вашингтона за ову нову Русију је наставак притиска на Москву помоћу санкција, док истовремено њене суседе "мами" економском помоћи и инвестицијама.
Тренутна рунда санкција, како се наводи, нема за циљ да остави превелике последице по руску економију, тако да би претња оштријим санкцијама могла да се примени.
Ова стратегија тешко да је прошла непримећено у Москви, што се види из годишњег извештаја руског Министарства спољних послова који је данас објављен, а у којем се каже да САД настављају "систематску опструкцију Русије, окупљајући своје савезнике са циљем уништења њене економије" блокирањем кредита, технолошког трансфера и укупном дестабилизацијом пословног окружења.
Руско министарство указује да је Вашингтон имао извесног успеха са политиком која је резултирала падом руске трговинске размене са државама чланицама ЕУ за скоро осам одсто у 2014.
Међутим, неке европске земље као што су Аустрија, Мађарска или Словачка прагматично одржавају активне билатералне односе са Русијом.