КОРЕЈЕ ПРЕГОВАРАЈУ: Да ли ће пристати на услове или ће се суочити са ВОЈНОМ АКЦИЈОМ?
Северна и Јужна Кореја почеле су разговоре на највишем нивоу, прве после скоро годину дана, у покушају проналажења решења за излазак из кризе која је њихове две државе ставила на ивицу оружаног конфликта.
Разговори иза затворених врата у селу Панмунџом на граници две државе почели су убрзо након истека рока који је Пјонгјанг поставио Сеулу да прекине са емитовањем пропаганде преко границе, упозоривши да ће се у противном суочити са војном акцијом.
Одлука о престанку емитовања зависиће од резултата разговора
Званичник из јужнокорејског министарства одбране, који није желео да буде именован, изјавио је да ће Јужна Кореја наставити са емитовањем порука против Пјонгјанга током састанка, а да ће одлука да ли ће се са емитовањем престати зависити од резултата разговора, навео је АП.
Јужна Кореја на преко 11 звучника емитује програм, који садржи најновије вести са корејског полуострва и из света, као и емисије у којима се хвали демократија и економски процват Сеула у односу на репресивну власт Пјонгјанга.
Сеул је одбио да искључи пропаганду преко звучника, све док се Пјонгјанг не извини за експлозије мина овог месеца у којима су два јужнокорејска војника, која су се налазила у патроли, осакаћена. Северна Кореја демантује одговорност за експлозије и оптужује Јужну Кореју да је фабриковала доказе о њеној умешаности. Извештаје да је било артиљеријске ватре преко границе, Пјонгјанг је, такође, демантовао.
Разговорима присуствује четири делегата - по два са обе стране - укључујући саветника за националну безбедност јужнокорејске председнице Ким Кван-Ђина и човека који се сматра другим иза севернокорејског лидера, Хван Пјонг-Соа.
По наређењу севернокорејског лидера Ким Џонг-уна, Севернокорејска народна армија (КПА) је у "потпуно наоружаном, ратном стању" од петка, а министарство спољних послова у Пјонгјангу је данас упозорило да је ситуација "дошла на ивицу рата" и да ју је "тешко контролисати".
У војној униформи на телевизији се претходног дана појавила јужнокорејска председница Парк Геун-Хје и поручила војним командантима да даље провокације Северне Кореје "неће бити толерисане". Ситуација се пажљиво прати у свету, а генерални секретар Уједињених нација Бан Ки-мун позвао је обе стране на суздржаност, док су САД позвале Пјонгјанг да избегне даљу ескалацију.