МЕРИЛИ СМО ЗРАЧЕЊЕ РАЗЛИЧИТИХ УРЕЂАЈА: Који највише зрачи и како да се заштитимо?
Да бисмо утврдили колико смо изложени зрачењу, присуствовали смо мерењу у непосредној близини две базне станице, великог броја најразличитијих техничких уређаја, Вајрлес рутера, мобилних телефона...
Изложеност електромагнетном зрачењу је тема која последњих година окупира пажњу како стручне јавности тако и лаика. Електромагнетни таласи су „погонско гориво“ помоћу којег функционише велики број уређаја, а један од најчешће коришћених је мобилни телефон.
Недавно спроведено истраживање показало је да чак 92 одсто људи не зна како мобилни уређаји функционишу, као и да сматрају да су изложени само зрачењу базних станица, а да мобилни телефони не зраче.
У циљу разбијања оваквих предрасуда, али и едукације људи о правилном коришћењу мобилних уређаја покренута је и акција Телекома Србија под називом "Бираш како комуницираш".
ШТА ВИШЕ ЗРАЧИ - ТЕЛЕФОН ИЛИ БАЗНА СТАНИЦА?
Да бисмо могли да телефонирамо где год се налазили, неопходно је да таласе нашег телефона региструје базна станица и да телефон у сваком тренутку може да ухвати сигнал неке од њих.
КОРИСТИТЕ ТЕЛЕФОН ПРАВИЛНО ДА БИСТЕ СЕ ЗАШТИТИЛИ
- Удаљите телефон од себе приликом успостављања везе
- Користите телефон на локацијама где је сигнал добар
- Удаљите телефон од себе док спавате
- За кратке информације користите СМС поруке
- Избегавајте разговоре у просторима као што су лифт, подрум...
- Зрачење које људски организам прими приликом троминутног разговора при средњем нивоу јачине сигнала једнако је оном које од базне станице прими за 3 месеца константне изложености, објашњава Милица Поповић, инжењер телекомуникација и шеф Службе за планирање мреже Телекома Србија.
Када је мобилна телефонија у питању, главни генератори зрачења су сами телефони, а не базне станице, које негативан имиџ дугују свом изгледу и габаритима, као и предрасудама лаика.
Базне станице су под строгом контролом државе и закона који одређују граничну вредност јачине зрачења на местима на којима се може наћи човек.
Код нас је то регулисано Законом о заштити од нејонизујућих зрачења, при чему су прописане граничне вредности за Србију знатно мање од препоручених стандарда које поставља Међународна комисија за заштиту од нејонизујућег зрачења и које подржава Светска здравствена организација.
Сама процедура око постављања базних станица је јако сложена и укључује низ анализа и испитивања о њеном потенцијалном утицају на животну средину.
- Најпре се приступа мерењу електромагнетног поља на месту где би станица требало да се постави, па се врше прорачуни колико би зрачење било након њеног постављања. У тим предвиђањима увек се узима "најгори случај" тј. јачина електромагнетног поља приликом максималног оптерећења те базне станице, што је случај који се у пракси скоро никада не дешава, објашњава Зоран Карић, инжењер за припрему инвестиција бежичне приступне мреже Телекома Србија, и додаје да се све те анализе шаљу надлежним службама.
Још један фактор који детерминише количину зрачења коју емитује базна станица, односно мобилни уређај, је технологија на којој бежичне мреже раде, тако да ће зрачење у 2Г мрежи бити вишеструко јаче од оне у 3Г мрежи што се може видети на графикону испод:
Исто тако, јачина зрачења зависи од сервиса који се користе:
ШТА ЈЕ ПОКАЗАЛО МЕРЕЊЕ?
У то да је главни емитер зрачења када је мобилна комуникација у питању заправо телефон а не базна станица, као и да је највеће зрачење управо при успостављању везе уверила се и екипа нашег портала.
За време мерења ком смо присуствовали укупна количина зрачења једва да је достизала 10% од дозвољене, што се може видети на фотографији.
На јавним површинама и у стамбеним јединицама, па чак и оним који се налазе у непосредној близини базних станица, та количина је још неколико пута мања.
Међутим, када се мерачу зрачења принесе телефон који успоставља конекцију, количина зрачења се неколико пута повећава (иако и даље остаје далеко испод граничне вредности). Уколико удаљите телефон на неких 10-15 цм количина зрачења значајно опада.
КАДА СМО НАЈУГРОЖЕНИЈИ?
Електромагнетно зрачење је најјаче када сте у зонама тзв. "слабог сервиса" (подруми, лифтови, рурална подручја) јер тада мобилни телефон користи своју максималну снагу да би "добацио" сигнал до базне станице, па у оваквим просторима треба избегавати његово коришћење.
Још информација у вези са зрачењем и практичним саветима који ће вам помоћи да се заштитите, као и о одруштвено-одговорној кампањи ''Бираш како комунираш'', можете пронаћи на овом линку.
Прочитајте и: