Ковачевић: Закон је добар компромис, штрајк нема већег значаја
БЕОГРАД - Нови Закон о раду представља добар компромис између послодаваца и запослених, посебно у сегменту проширеног дејства колективног уговора, којим це убудуће бити обухваћена половина запослених, уместо досадашњих 30 процената, изјавио је економиста Миладин Ковачевић.
Он је оценио да Србија са закашњењем улази у нужан реформски процес, који се не може заобићи.
Закони који су сада у скупштинској процедури, о раду, ПИО, приватизацији, стечају су, према његовом мишљењу, платформа да се крене озбиљније у реформе. Ту ће се, како је навео, појавити три "фронта" - један су рестрикције које ће доћи са ребалансом буџета и које су нужне, јер без тога не можемо сачувати јавне финансије и одржати ликвидност државе у овој и следећој години.
Други фронт су реформски закони и реформе које ће уследити иза тога и трећи је поправљање позиције Србије на међународном финансијком тржишту, а то пре свега подразумева преговоре са ММФ-ом.
Ковачевић истиче да најављени генерални штрајк и ако се одржи неће имати посебног утицаја на економску активност земље, јер се већина индустрије налази у приватном сектору.
Предузећа у реструктурирању одавно немају значајног удела у производњи, навео је Ковачевић, а сумња да ће у штрајк ступити запослени у великим системима, као што је енергетика, било онај део који је у приватним рукама, као што је НИС, било државна предузећа, међу којима су Србијагас и ЕПС.
"Остају предузећа у реструктурирању, можда ће један број људи изаћи на протест, али то неће имати неког значајнијег ефекта на индустрију и на економски активност", оценио је Ковачевић.