Криминално дело звано "џихадиста"
Савет безбедности УН је усвојио резолуцију о страним плаћеницима, а од земаља чланица се очекује да спрече своје држављане да се прикључују екстремистичким организацијама као што је Исламска држава.
Савет безбедности Уједињених нација је једногласно усвојио резолуцију о заустављању доласка џихадиста из иностранства у Ирак и Сирију коју су предложиле САД.
„Резолуција неће бити довољна, добра воља није довољна, иза речи које смо овде чули морају се догодити конкретне акције у наредним годинама“, рекао је амерички председник Барак Обама који је председавао на ванредној седници.
Резолуција позива све државе да усвоје законе по којима ће се приступање њихових држављана џихадистичким групама, као што су Исламска држава и Ал Нусра фронт, сматрати тешким криминалним делом. Владе имају обавезу да „спречавају врбовање и кретање“ појединаца који покушавају да оду у иностранство „како би планирали терористичке акције и учествовали у њима“ или се тамо обучавали. Резолуција Савету безбедности даје овлашћење да у случају кршења уведе економске санкције или употреби силу.
САД и савезници јуче су бомбардовали 12 рафинерија у Сирији које се налазе у рукама екстремиста. Исламска држава од бомбардованих рафинерија је имала дневни приход од два милиона долара, тврди америчка војска.
Потрага за убицама француског таоца
Алжирске снаге безбедности трагају за муслиманским екстремистима који су одсекли главу француском таоцу као одговор на ваздушне нападе на џихадисте Исламске државе у којима учествују и француске снаге. Министар одбране Француске Жан-Ив ле Дријен рекао је да ће Француска, која је до сада учествовала у ваздушним нападима на ту групу само у Ираку, проценити да ли да их прошири и на Сирију. Алжирски џихадисти одсекли су главу француском таоцу кога су отели у Алжиру, а видео-снимак погубљења су поставили на Интернет.
Предлог да сталне чланице УН не користе вето
Више од 20 министара спољних послова затражило је данас од сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација да се уздрже од употребе вета у одређеним случајевима, као што су масовна убиства.
Савет безбедности УН дошао је на удар оштрих критика јер су неколико резолуција у вези грађанског рата у Сирији блокирале сталне чланице Русија и Кина, пренела је агенција АП. Право вета у Савету безбедности УН има пет сталних чланица Савета безбедности (Русија, Кина, САД, Велика Британија и Француска), које им омогућава да спрече усвајање било које резолуције. Француска је предложила да се свих пет сталних чланица уздржава од употребе вета у случају "масовних злочина". Француска је предложила да се договор постигне до 70. годишњице оснивања УН идуће године.
Погледајте и: ИДЕНТИФИКОВАН - Ево ко је џелат иза маске!