КРИЗА У ГРЧКОЈ НЕ ЈЕЊАВА: Народ једва има за векну хлеба, литар млека и 10 јаја
Људи су очајни јер и уколико имају нешто новца, не могу да га подигну јер је већина банкомата празно. Народ се осећа изневерено и надају се скором окончању мука.
"Зарађујем 40 евра месечно као чистачица, а сада не могу да подигнем ни то мало новца", каже Марија из Пирејуса, самохрана мајка двоје деце.
Она је само једна од стотина хиљада Грка које се сваког дана питају како ће ставити храну на сто. Пре шест недеља искључили су јој струју, а пре тога је држава укинула помоћ за самохране родитеље. Сада Марија са ћеркама живи само од скромне плате до које тренутно не може да дође.
Банке широм земље и даље су затворене, а велики број банкомата, који је претходних дана радио са лимитом од 60 евра, сада је празан.
Народ је приморан да се сналази са оним што има у џепу, а то често не прелази пет евра, што је једва довољно за векну хлеба, литар млека и 10 јаја.
Шта све Грци тренутно не могу
Затварање банака покренуло је читав низ проблема за грчке грађане. Поред тога што су приморани да чекају пред банкоматима надајући се да је у њима остало нешто новца, они не могу да плате кирију и комуналије у кешу, пребаце жељени износ са једног рачуна на други, нити да купе или продају акције. Ограничена је и могућност онлајн куповине преко интернет сајтова који нису регистровани у Грчкој, а када је реч о "Пејпалу", Грци тренутно могу само да примају новац, али не и да га троше. У апотекама влада несташица лекова, а ни у болницама није боља ситуација. Фармацеутске компаније су обећале да ће наставити са испорукама, упркос чињеници да им влада дугује више од милијарду евра.
"Желим да верујем да је ово само ружан сан из којег ћу се пробудити", каже Јанис Калазакис (58).
Грци су све наде полагали у референдум одржан 5. јула, на којем су рекли 'не' предлогу кредитора. Међутим, премијер Алексис Ципрас је сада спреман да прихвати још оштрије мере штедње, па се народ осећа изиграно и безнадежно.
Преговорима грчке владе са ЕЦБ, ЕУ и ММФ-ом о постизању споразума не назире се крај, а грађани тону све дубље у очај.
"Данас сам чекао у реду испред банкомата и успео да подигнем 60 евра. Потрошио сам 20 евра на лекове и око 20 на основне намирнице. Остатак ћу покушати да сачувам за идућу недељу јер се плашим да ће банке остати без пара ако дође до 'грегзита'", каже Илијас Кацаунос, наставник из Патраса, преноси Блиц.
У посебно тешком положају су они који не поседују картице, те немају никакву могућност да дођу до новца.
"Нисам добар са технологијом и немам картицу. Нисам мислио да ће ми требати", каже пензионер Василики (71).