ЛАВРОВ: Бомбардовање СРЈ било је отварање Пандорине кутије, последице се осећају и данас
Министар иностраних послова Руске Федерације Сергеј Лавров затражио је данас у Београду јединство у борби против тероризма, као што је то био случај током Другог светскотг рата против нациста, те оценио да је бомбардовање СРЈ било отварање Пандорине кутије, а последице које се осећају и данас не доприносе решавању кризе у Украјини.
Он је, на пленарној седници Министарског савета ОЕБС, подсетио да је премијер руске владе Владимир Путин на Генералној скупштини УН казао да морамо да укључимо земље Блиског истока у поражавање Исламске државе и других паравојних групација.
- То је данас главни приоритет и све остало мора бити подређено томе. То је као и некадашња борба против нациста. Нећемо дозволити да терористи имају користи од нелегалне трговине разним стварима, али не можемо бити успешни ако нам други подмећу клипове под ноге, као што нам се десило у ваздушном нападу на Сирију - нагласио је он.
"Борци против тероризма морају бити сигурни да имају безбедну базу"
Лавров је казао да борци против тероризма морају бити апсолутно сигурни да имају безбедну базу. На 40-тој годишњици Хелсиншког акта, постоји историјска ситуација у којој је неопходно приказати партнерство између различитих региона, сматра шеф руске дипломатије.
- Нажалост има пуно ствари које су врло сличне догађајима пре прошлог рата. У ситуацији у којој се државе налазе сагледавају се краткорочне користи пре него што су спремне да се суоче са изазовима и укључе у партнерства - критиковао је Лавров.
Он је подвукао да модерна Европа не може себи приуштити конфликте у ситуацији радикалне међусобне зависности, у којој је окружена утицајем кризе која нас окружује.
"Очекујем озбиљно деловање у правцу уништења терористичких група"
- Свесни смо да постоје утицаји на различите земље. Варварски напади у Паризу, дешавања у Кабулу и Багдаду јасно дају на знање да расту терористичке претње. То је велики изазов и претња за целокупну људску цивилизацију и покушавамо да се с тим ухватимо у коштац - нагласио је Лавров.
Што се ситуације у Сирији тиче, он је казао да се очекује озбиљно деловање у правцу уништења терористичких група.
-Не можемо терористе делити на добре и лоше момке - навео је он додајући да се међу младима шири разочарење због технократских испада, које је присутно у исламским и другим земљама.
- Желимо да демаскирамо тероризам без обзира којој вери се приклања - нагласио је Лавров указујући да треба водити рачуна и о могућим информативним ратовима који се воде у име вере. Он је најавио да ће идуће године ОЕБС, који је предузео активности у борбу против међународних претњи, организовати конференцију за борбу против тероризма.
У свом обраћању Лавров се осврнуо и на миграциону кризу рекавши да је потребно тешње сарађивати са партнерима медитеранског региона.
- Бомбардовање НАТО против СРЈ 1999. било је отварање Пандорине кутије која се прелила и на решавање питања Косова. Упркос свим вредностима које ОЕБС заступа мислим да је безбедност слабо видљива. Као резултат тога појављују се бројне контрадикторности, а то не доприноси решавању проблема у Украјини - истакао је.
Лавров апеловао на међународну заједницу
Лавров је казао да Русија покушава да укључи све аспекте у потрази за солуцијом и да не жели да укључи војну реторику која би даље подстакла сукобе. Он је позвао међуанродну заједницу да, у вези Украјине и примене споразума из Минска, треба да предузме напоре и укључи се у борбу против зла, како би се спречиле нове жртве као некада у време нацизма.
Такође је оценио да треба стремити даљем развоју ОЕБС-а, рекавши да Русији неће да се намећу једнострана гледишта, и да је потребан солидан правни однос, као и могућност финансирања допунских пројеката ван буџета.
- Надзор на терену, јачање односа према медијима, заштита мањина и искорењивање концепта апатрида - кључне су тачке које је навео.
- Што се тиче скоријих скандала који су се повезали са одређеним изјавама везано за регион Крима то треба у сваком случају превазићи и не треба томе придати толику пажњу - поручио је Лавров.
Он је, на почетку говора, изазио саучешће САД и америчком колег Џону Керију на трагедији која се догодила у Калифорнији, те пожелео Немачкој, будућем председавајућем ОЕБС-у, пуно успеха у тешком задатку управљања организацијом током идуће године.