ЛАЖНИ ЛЕКОВИ? Ево тачних назнака како да препознате фалсификоване лекове
А 10 одсто је таквих на светском тржишту.
Приликом куповине лекова у апотекама вероватно већини никада није пало на памет да провере да ли су фалсификовани, јер сматрају да су апотеке поверљива продајна места и место за пружање помоћи оболелима.
Међутим, процењује се да је чак 10 одсто лекова на светском тржишту лажно, а чак половина од оних који се купују преко интернета. Такође, све више је могућности за појаву лажних и фалсификованих лекова и код нас.
Да је лек фалсификат, можете посумњати ако нема: одговарајуће паковање, број решења о регистрацији и упуство на српском језику, или уколико посумњате да његове особине не одговарају леку који сте раније користили, посебно ако не даје очекивани ефекат, што одмах треба пријавити Инспекцији за лекове Министарства здравља, саветује лекар Јанко Самарџић.
Када вам у апотеци понуде замену за лек кога тренутно нема на тржишту, подразумева се да је фармацеут упознат са свим својствима лека који се нуди као замена, а додатно се увек можете информисати о следећем:
- Да ли лек-замена садржи идентичну лековиту супстанцу у истој појединачној дози?
- Да ли је облик лека идентичан (таблета, капсула, раствор)?
- Да ли је састав помоћних супстанци приближно исти?
- Да ли је лек регистрован и одобрен код нас као одговарајућа замена?
Ако је одговор на свако питање ДА, нема бојазни да сте добили неодговарајући лек. И не заборавите да је опрез увек пожељан првих дана примене сваког лека, било оригинала било његове замене.
На линку ОВДЕ сазнајте зашто је женама теже да открију да им прети срчани удар и који су то тајни симптоми које готово ниједна не препознаје.
Ако не желите да се трујете разним лековима против главобоље, ОВДЕ сазнајте који природни лек уклања бол за тили час.