ЛОНДОН ПОПЛАВЉЕН ПИВОМ: Сви су пили, а неки су и страдали
Иако помало бизарна, историјска "пивска поплава" није била нимало безазлена. Осим велике материјалне штете, у њој је животе изгубило чак осморо људи.
Рано ујутро у октобру 1814. године Лондон је погодила вероватно најнеобичнија поплава у историји. Било је то време Индустријске револуције, када су се западњачки градови ширили попут летњег пожара, а са њима и њихово становништво.
Тадашњи начин живота није био нимало лак, а грађани су одмор неретко тражили уз криглу хладног пива. Производња је цветала, посебно захваљујући технолошким новотаријама Индустријске револуције. Највећи произвођачи били су тајкуни које се називало "пивским баронима" и који су били у вечним сукобима, највише због таштине.
Сир Хенри Бо био је један од "пивских барона" који је одлучио да сагради највеће складиште пива у граду. То је и учинио. Његово складиште је по завршетку могло да прими више од пола милона литара пива а онда је једног јутра - пукло.
Сила којом је пробила складиште порушила је и околна складишта, па је цело лондонско насеље Сент Жил потопило милион и по литара пива.
Талас пива уништио је и неколико кућа и узео чак осам живота међу којима је било и двоје деце млађе од пет година.
Помало очекивано, на улицама Сент Жила уследио је хаос. Глас о поплави проширио се целим градом, па је у Сент Жил навалило хиљаде људи. Осим што су се на лицу места напили до бесвести, њихова навала онемогућила је проналазак и евентуално спашавање жртава, преноси Јутарњи лист.
На десетине људи су у пијаном стању успели и да се повреде и да пренатрпају лондонске болнице које су још недељама касније имале мирис устајалог пива. Тамо је умало избила права побуна - пацијенти који су већ били у болници почели су да се буне мислећи да су изостављени у дељењу бесплатног пива.
Као да све ово није било довољно бизарно, пивара Хенрија Боа завршила је на суду, а судија је одлучио да је пуцање складишта и поплава био "Божји чин". Таква класификација искључује људски фактор, па за огромну материјалну штету и осам људских жртава никада није нико одговарао. Влада Велике Британије је омогућила Боу порезне олакшице како би се што пре опоравио од губитка пиваре.
Прочитајте и: