ЛОПОВИ ХАРАЈУ: Ево чак 14 начина да заштитите свој аутомобил од крађе
Не постоји апсолутна заштита која гарантује да ваш аутомобил неће бити украден. Ипак, то не значи да не треба да дате све од себе да га заштитите, а то је могуће урадити и за мало новца. Урадите бар прекид струје, измештање ОБД прикључка, плус било какав аларм – урадили сте много за мало пара.
Захваљујући разним модерним алатима данас готово да нема аутомобила који лопови не могу да украду за мање од неколико минута. Чак и обичан човек лако може да дође до разних механичких и електронских уређаја, као и софтвера неопходних за овај "посао“.
Како расте вредност возила, тако расте и ризик од крађе, па је потребно уложити више новца у заштиту. За "југића" су углавном довољни прекидач за струју и неки јефтин аларм, док Ауди од 30.000€ тражи најбољу заштиту која постоји.
Без обзира који ауто имате (старост, марка, итд) најбоље је направити комбинацију неколико врста заштите, механичке и електронске, како бисте лопова одбили ка лакшем плену чак и уколико успе да седне за волан.
1. Аларм, чак и најјефтинији - одбиће донекле наркомана који жели да вам украде акумулатор, прву помоћ, звучнике... Разбијено стакло или разваљена брава на вратима плус цена украдених ствари многима може да загорча живот. Када лопов види да ауто има аларм, прећи ће на лакши плен који неће да пробуди цео комшилук.
Ауто аларм „ниже класе“ можете да нађете у огласима по цени од двадесетак евра. За неколико десетина евра више можете да купите и неки квалитетнији са више функција.
2. Квалитетан ауто аларм – овде је ситуација знатно компликованија. Постоји више познатих брендова, а упоређивање „који је бољи“ веома је мучно и компликовано. Њихова цена иде и до више стотина евра. Дефинитивно пружају одличну заштиту, али нису несавладиви, као што су се многи власници аутомобила уверили.
3. Сателитско праћење – више фирми нуди ову услугу код нас. Цене нису астрономске као што то многи мисле (одржавање десетак евра месечно). У понуди су разне додатне услуге, уз које можете да пратите нпр. понашање сина/ћерке у саобраћају. Можете да узмете дојаву СМС поруком, гашење аутомобила на даљину (што је могуће и код неких скупљих аларма) у случају отимања, и слично.
Нажалост, опремљенији лопови су наводно доскочили и овој заштити уз помоћ разних ометача.
Пре него што потпишете уговор, добро се информишите о условима, гаранцији, ценама... Суштина сателитског праћења је да лопов не зна да се оно налази у аутомобилу, па о томе не говорите ни најбољем пријатељу.
4. "Уради сам" праћење – у овом случају нема сателита, већ сакријете неки стари телефон у нпр. пртљажник и ако вам украду ауто, полиција преко тог телефона може да га лоцира (уколико буде доступан). Наравно, морате да знате ИМЕИ (Интернатионал Мобиле Equipment Identity) број вашег телефона, који можете да нађете нпр. на задњој страни телефона иза батерије.
Ако одлучите да примените ову заштиту, мораћете прво да нађете одговарајући телефон, да га сакријете тако да буде неприметан а опет да има (добар) сигнал, да можете редовно и лако да га пуните или да буде константно на пуњачу, итд. Тестирајте разне сценарије крађе како бисте уочили слабе тачке – нпр. ако ауто уђе у подземну гаражу и слично, па телефон изгуби сигнал.
"Паметни" телефони имају апликације са којима можете да пратите локацију другог телефона без помоћи полиције. Ово је врло широка тема, па је добро истражите. Коју год опцију одлучите да користите, прво је добро истестирајте како бисте видели да ли уопште функционише у реалним условима.
5. Прекид струје – суштина је у тајном прекидачу који спречава да гориво дође до мотора или на неки други начин спречава рад мотора. Представља веома једноставан и јефтин вид заштите од крађе, али је веома важно да прекидач буде добро сакривен како га лопов не би пронашао.
Уколико нисте вични електроници, препустите овај посао неком сервису од поверења, нарочито ако имате новији аутомобил – ту може свашта да се поремети.
Препоручујемо да направите комбинацију два (или више) прекидача, па и да ставите један или два лажна, како би лопов потрошио што више времена покушавајући да упали ауто. Један од тих лажних можете да спојите на сирену која ће да се активира, али неће моћи да се деактивира истим прекидачем, већ ће сирена престати да ради после одређеног времена.
Овде је креативност веома важна – тајни прекидачи треба да буду заиста тајни, што значи да је најбоље да сами смислите неко "специјално" место.
Постоје и невидљиви прекидачи, скривени испод неке пластике на предњој или централној конзоли – активирају се и деактивирају магнетом који носите са собом.
6. Блокада волана на обручу (нпр. "канџа") – "гомила гвожђа" коју треба стављати, скидати и пажљиво кочити због ње... Да ли одбија лопове? Апсолутно! Да ли може да се савлада? Показало се да може, мада се то дешавало углавном код одређених припадника VW породице због специфичне конструкције управљачког система. Постоји више фирми које нуде сличне производе.
7. Блокада волана на вретену – овде такође има неколико фирми које нуде заштиту (Зедер, "игла"...), са или без електронске блокаде мотора у пакету. За разлику од "канџе", потребно је само окренути кључ у бравици испод волана. Обично кошта знатно више од система као што је "канџа" (преко 200 евра).
8. Кука за волан - аматерима може да представља проблем, али искусан лопов ће је „решити“ невероватно брзо. Коштају углавном од 1.500 до 2.500 динара и дискутабилног су квалитета. Можете их наћи у огласима и бројним продавницама ауто делова и козметике.
9. Блокада мењача – постоји више врста, без обзира да ли је реч о аутоматском или мануелном мењачу. Код мануелног је проблем то што се неутралише простим притискањем папучице квачила – лопови затим могу да одгурају или одвуку ауто.
10. Блокада ножних команди – ова идеја се давно појавила код нас, али никада није заживела. Оваквих система више нема у продаји.
11. Измештање/промена ОБД прикључка – ова ставка спада под обавезно! Након што уђу у аутомобил, лопови споје свој компјутер на прикључак за дијагностички рачунар, премосте фабричку заштиту и стартују мотор.
Да бисте то спречили, треба да одете у неки сервис како би вам тамо уградили нови ОБД прикључак (конектор) са измењеним распоредом контаката (пинова) на који не може да се споји дијагностика без адаптера. Тај адаптер понесете са собом кад идете на дијагностику.
Може и сам ОБД прикључак да се стави на друго место, како би га лопови теже нашли.
12. Гаража – Многи мисле да је гаража најсигурнија заштита, али она је сигурна само онолико колико су сигурна врата на њој. Дакле, ако сте скупо платили гаражу, а на њу монтирали јефтину браву или катанац, лоповима сте можда само олакшали посао пошто су се склонили од радозналих погледа.
13. Гравирање стакала - на стакла можете да угравирате број шасије или нешто друго. Ово обележавање ће вероватно одбити лопове, пошто замена свих стакала много кошта, а ни сама стакла неће смети да ставе у продају преко неког ауто отпада.
14. Измештање ручице за отварање хаубе - Неки лопови, на пример, обију браву или разбију прозор, одмах отворе хаубу и у сирену ушприцају пур-пену или угурају обичну крпу. Затим настављају даље…
У оваквим ситуацијама од помоћи може да буде измештање ручице за отварање хаубе. Када лопов схвати да не може да отвори хаубу и ућутка аларм, можда одлучи да не ризикује и побегне. Овај вид заштите је одличан и против крађе акумулатора.
Шта радити када вам се заледи течност за стакла погледајте ОВДЕ.
Прочитајте и:
- Деца више не гину у саобраћају у Норвешкој, а све због ове једне ствари
- БИЦИКЛ БРЖИ ОД ФЕРАРИЈА! Када видите колико брзо иде остаћете у ШОКУ! (ВИДЕО)
- ПАРКИРАО ЈЕ ПОРЕД ШИНА: А када је наишао трамвај? Није му било ДОБРО (ВИДЕО)
- БЛИСКИ СУСРЕТ СА СМРЋУ: Застрашујући тренутак када је ударио ГРОМ тик испред аута (ВИДЕО)
- УДЕС КОЈИ ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: Возио је аутопутем, а онда се просуо КАО ШАКА КЛИКЕРА (ВИДЕО)