УКРАЈИНА, ЗАБОРАВЉЕНИ РАТ: Угроженост примирја које мало кога занима (МАПА)
Иако је примирје које зауставило сукобе на истоку Украјине и даље на снази, ситуација је и даље крајње нестабилна. Рат је само остављен по страни и сваког часа може поново да избије, али изгледа да то никога више и не занима, осим грађана Украјине.
Делује као да је и украјински грађански рат захватила модерна бољка конфликата у 21 веку – медијска незаинтересованост. Док је пре мање од годину дана Украјина и даље била ударна вест на свим светским агенцијама, данас је замењена новим (старим) и узбудљивијим конфликтима који ће пре или касније доживети исту судбину.
Наравно, један од разлога за то је свакако и примирје, које је у фебруару постигнуто између Контакт групе, Кијева и представника Доњецка и Луганска. Оно предвиђа стварање линије разграничења и повлачење тешког наоружања на 50 км између противничких артиљерија (140 км за ракете).
Но, ступање на снагу овог примирја није прошло без "проливања криви". О томе најбоље сведочи битка за Дебаљцево, које се претходних дана поново нашло у медијима. Иако је повлачења наоружања било у току, исто је прекидано више пута због спорадичних сукоба.
Упркос свему, у октобру је почело повлачење и оружја калибра испод 100 милиметара и осталог лаког наоружања. Али, процес кочи ситуација у Дебаљцеву, јер тамо још увек нема потпуног повлачења тешког наоружања. На другим местима украјинска војска и проруске снаге су увелико почеле повлачење својих тенкова с прве линије фронта.
Новембар је почео обнављањем сукоба на неколико локација. А опет су почеле и претње: Председник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану Олександар Турчинов саопштио је да ће Кијев престати да повлачи оружје ако се напади наставе, док је са друге стране, лидер проруса Александар Захарченко запретио да ће почети борбе ако Кијев прекрши примирје.
На целој дужини линије раздвајања, паралелно зони од градова Доњецк до Дебаљцева, било је више "инцидената": експлозија импровизоване мине у месту Маринка, гранатирање Красногоривке и места Пуски и Веселе, размена ватре на ободима града Доњецка и места Зајцево.
А онда је потенцијлано "буре барута" – Дебаљцево – експлодирало 10. новембра гранатирањем положаје јединица Доњецке народне републике од стране украјинске војске. Испаљено је преко 20 пројектила, од којих чак шест калибра 120 милиметара.
Да ситуација тежи ка заоштравању истакао је и председник Украјине Петро Порошенко, због чега ће Кијев у даљем понашању "комбиновати војне напоре с дипломатским".
Са друге стране фронта стижу извештаји да су кијевске снаге покушале да се пробију кроз позиције јединица ДНР код града Дебаљцева и да су том приликом користиле "тешко и лако наоружање". Уз то, заменика начелника штаба Народне војске ДНР-а Едуарда Басурина додатно су забринуле информације обавештајне службе да су у зону конфликта стигла два ескадрона борбених хеликоптера кијевских снага и артиљерија.
Ситуација се полако али сигурно захуктава, што је констатовала и посматрачка мисија ОЕБС-а, која је надгледа спровођене примирја. Мисија сматра да је прекид ватре у региону "изузетно крхак".
"Нажалост, посматрачи су за протекле две недеље констатовали постојање жртава", саопштио је заменик шефа мисије ОЕБС Александар Хаг.
Овај последњи напад био је довољно јак да барем накратко скрене пажњу људи с Исламске државе и Сирије на Украјину и конфликт који је све само не завршен. Примирје је само зауставило сукобе који могу сваког тренутка да поново избију, а да ли ће то вратити интересовање светских медија за овај део света, остаје да се види.
Нажалост, крви и насиље су увек на продаји. Ако је циљ да се свет опет заинтересује за решење украјинског грађанског рата, онда се поставља питање: Да ли је више смрти заиста потребно да би се коначни мир постигао?