МЕДВЕДЕВ: "Русија мора да има право да уведе реципрочне рестриктивне мере"
ГОРКИ - Руска дума ускоро ће разматрати предлог закона којим се уводе реципрочне рестриктивне мере на заплену руске имовине у иностранству, изјавио је руски премијер Дмитриј Медведев.
Медведев је на данашњој седници владе рекао да Русија као држава "мора да има право да као одговор уведе рестрикције", међу којима је одбијање да страној држави буде дат имунитет од одлука руског суда.
Нови закон омогућава увођење реципрочних мера
Нови нацрт закона пружа по први пут увођење релевантних реципрочних мера, казао је Медведев. "Нацрт закон по први пут пружа једном суду Руске Федерације прилику да ограничи имунитет стране државе на основу принципа реципроцитета у светлу незаконитих поступака предузетих против наше државне и друге имовине у неким земљама", казао је Медведев.
Такви поступци страних држава често су вођени политичким, а не правним мотивима, додао је Медведев.
Блокирање имовине других држава омогућено законом
Закон предвиђа могућност блокирања имовине других држава без претходног договора са њима, уколико "руски суд сматра да је у тој држави угрожен имунитет државе Русије".
То ће, по мишљењу Министарства правде обезбедити "правну равнотежу“ у односу Русије са другим државама, зато што се "број тужби којима се оптужује РФ и њени органи у страним судовима упорно повећава, при чему се од Русије не тражи да учествује у тим процесима", наводи Спутњик.
Међународни судови политизовани
Посланик Руске думе Александар Тарнавски истиче да су међународни судови политизовани и да се труде да понизе Русију.
"Доношењем предложеног закона ситуација у Русији би била слична оној у великим европским државама - Немачкој, Италији, Великој Британији, које не извршавају одлуке међународних судова, уколико оне противурече Уставу“, рекао је Тарнавски.
Хашки трибунал пресудио у корист у корист компаније Јукос
Бивши већински акционар нафтне компаније Јукос, ГМЛ, добио је у јулу прошле године спор против Русије пред сталним арбитражним судом у Хагу, са пресудом да му се исплати одшета у износу од 50 милијарди долара.
Суд у Хагу је пресудио да је Руска Федерација отерала Јукос у банкрот и преузела његову имовину.
Москва је тада поручила да ће искористити сва правна средства против пресуде.