Мекалистер: Улазак Србије у ЕУ зависи од брзине којом буде обављала своје обавезе
БЕОГРАД - ЕУ је отворена за нове чланице и Србија је на добром путу ка чланству у њој, поручио је данас известилац Европског парламента (ЕП) за Србију Дејвид Мекалистер, нагласивши да је Србија постигла огроман напредак у последњих пар година.
Мекалистер је, отварајући 15. Економски самит Републике Србије у Хотелу "Метропол", изразио жељу да прва преговарачка поглавља буду отворена ове године.
"Земље западног Балкана имају јасну европску перспективу. Србија је на добром путу ка ЕУ, али колико ће дуго трајати тај пут, то зависи од брзине којом ће реализовати своје обавезе", истакао је он.
О условима за чланство у Европској унији
Мекалистер је указао на четири главне области у којима је важно постићи напредак на путу ка чланство у ЕУ, а то су, како је рекао, привреда, владавина права, регионална сарадња и питање Косова. "Дакле, говорим о поглављима 23, 24 и 35", рекао је он и нагласио да је Србија у последњих пар година постигла огроман напредак.
"И Брисел и Берлин показују пуно поштовање према реформама које Србија спроводи, али сигурно још има доста тога што се може учинити", закључио је он.
Известилац ЕП за Србију похвалио је рад српског преговарачког тима у Бриселу, на челу са шефицом тог тима Тањом Мишчевић и пружио им подршку да тако наставе.
У Београду је данас почео дводневни 15. Економски самит Републике Србије на коме ће министри, амбасадори и други званичници говорити о привредном опоравку.
Економски самит ће, како је саопштио организатор ТГИ Гроуп Интернатионал у сарадњи са Економским институтом Србије, ставити акценат на опоравак и раст српске привреде, почев од економске политике и плана Владе Србије као и из перспективе пословања у сваком сектору економије.
Девенпорт: Велики помаци Србије, у складу са очекивањима ЕУ
"Није само важно да се настави са напретком ка ЕУ, већ је битно да се прихвати и регионална сарадња", рекао је Девенпорт. Додао је да је Србија остварила велике помаке и на пољу економских реформи које су покренуте у претходних годину дана.
Девенпорт је, такође, указао да је скрининг завршен успешно и да су колеге из Европске комисије, како је навео, биле импресионаране начином на који је Србија реализовала тај процес.
"Скрининг је већ прешао у другу етапу и Европска комисија је предложила отварање поглавља 32, које се односи на политику јавних финансија", рекао је Девенпорт.
Он је навео да земље чланице ЕУ међу приоритетним поглављима сматрају она која се тичу владавине права, сектора правосуђа, поглавље које се бави дијалогом за Косовом и које подразумева наставак дијалога - што је представљено и у закључцима Европског савета.