Месић: Отишао бих у Москву на Дан победе
БЕОГРАД - Некадашњи председник Хрватске Стјепан Месић изјавио је данас да би, да је још на функцији председника те републике, отишао у Москву на прославу Дана победе и истакао да се тиме слави победа над највећим злом у светској историји.
Месић је, учествујући на трибини "70. година од краја Другог светског рата", рекао да се у Москви не слави ниједан режим, већ победа над нацифашизмом који је побеђен у Другом светском рату.
"Једни су то прославили у Нормандији, други то желе прославити у Москви и сасвим би било у реду на највишој инстанци то прославити, јер на крају морамо бити свесни у којим смо опасностима данас. Јер неофашизам се појављује у разним деловима Европе", рекао је Месић.
Према његовим речима, Немачка је проблем ко је победио у Другом светском рату решила, односно у тој земљи се о томе не говори јер су "ствари јасне".
Месић је рекао да би било добро када би се Дан победе над фашизмом обележавао заједнички између држава некадашње СФРЈ, на државном нивоу, али да је то неизводљиво због историјског ревизионизма.
Покушај да се победници прикажу као губитници
Месић је, учествујући на трибини "70. година од краја Другог светског рата", рекао да на простору некадашње Југославије постоји настојање историјског ревизионизма који покушава победнике да прикаже као губитнике и злочинце, наводећи као пример председника СФРЈ Јосипа Броза Тита. Он је подсетио на чињеницу да је на Титов погреб дошло више од 150 шефова држава који су "веома добро знали о коме се ради", али да упркос томе постоје они који Тита критикују као "мегазлочинца".
"Али довољно је да се у Хрватској нађу групе, и то тобоже значајни научни стручњаци, који црпе критику према Титу као мегазлочинцу, јер је тамо некакав усташки емигрант некоме тамо у некаквој Аргентини испричао причу како је било реторзије (освете) после Другог светског рата, и онда се та реторзија претворила у велики злочин", рекао је Месић.
Месић је указао и на сукоб који је својевремено имао са председником Италије који је, како каже, приговарао због фојби у Истри у које су бацани заклани мирни фашисти.
"Али не кажу колико година су ти фашити пунили те фојбе. Село Липа, изнад Опатије, која је до краја хрватско село, фашисти су убили читаво село, побили су 269 људи, жена и деце, бацили у ватру и спалили", истакао је Месић и нагласио да се мора рећи шта се слави 9. маја.
Према његовим речима сада се евоцирају успомене на победу над највећим злом у светској историји.
"Неки тога нису свесни управо јер желе фалсификовати историју", закључио је Месић.