"МИ ЖЕЛИМО ДА ПРАТИМО ЕВРОПСКИ МОДЕЛ": Удовички сматра да је Србија спремна за почетак преговора са ЕУ!
Потпредседница Владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички у интервјуу за “Бриселс тајм" (Брушелс Тимес) рекла је да је Србија у потпуности спремна за отварање поглавља за чланство у Европској унији и изразила је наду да ће у септембру Савет министара препоручити отварање поглавља.
На питање да ли је остварен напредак у поглављима упркос њиховом неотварању доказ да земље кандидати спроводе реформе у сопственом интересу, Удовички је одговорила да би Влада Србије све ово радила, чак и ако не би било процеса приступања, саопштено је из кабинета Удовички.
Удовички - Због чега нам је битно да смо део ЕУ
"Европеизација Србије је важна за нас. Ми желимо да пратимо европски модел. Ми смо Европљани и осећамо се делом Европе. Потребна нам је стабилна, демократска, институционална структура коју ЕУ представља. Наша влада жели модерну, професионалну и рационалну државу у којој грађани поносно живе и раде, а млади нас не остављају у потрази за бољим животом негде другде“, рекла је Удовички.
Према њеним речима, рад на реформи јавне управе је узео маха тек са формирањем ове владе пре више од годину дана.
"Пре тога је дошло до извесног напретка у регулаторној реформи, али не у погледу побољшања капацитета администрације ради пружања услуга и развоја анализа политика“, напоменула је она.
"Имамо посебну радну групу за реформу јавне управе у оквиру које разматрамо питања са Комисијом на начин који подсећа на расправе о поглављима. Кључ је био усвајање Акционог плана који нам омогућава боље праћење резултата реформе јавне управе. Предстојећа секторска буџетска подршка реформи јавне управе ће такође бити од помоћи“, рекла је Удовички.
Што се тиче реформе локалне самоуправе, Удовички је указала да, као и остале земље бивше Југославије, Србија је имала веома висок ниво административне децентрализације, али је током 90-тих година постала веома централизована.
Финансијска одговорност није увек била јасно дефинисана, нити подела надлежности између централних и локалних власти, напоменула је министарка и указала да је пример за то здравствена заштита.
"Примарне здравствене установе су номинално под локалном надлежношћу, али плате се исплаћују из фонда за здравствено осигурање, који не функционише заиста као фонд, већ више као огранак централне власти. Према томе, када је нејасно ко је одговоран, то производи мање одговорно понашање, а комплексне процесе доношења одлука доводи у безизлазну ситуацију", одговорила је Удовички.
Она је нагласила да је решавање овог питања комплексна ствар и да су неопходне промене у оба правца, посебно по питању веће одговорности на свим нивоима.
"Следеће године можемо очекивати интензиван рад на стратегији децентрализације“, додала је министарка.
Подсећајући да је потребно посвећено и стручно особље како би се управљало системом, Удовички је рекла да сада систем оцењивања учинка не функционише.
"Потребан нам је једноставнији систем како би се осигурао професионалнији и приступ заснован на заслугама у погледу запошљавања, обуке и унапређења”, закључила је Удовички.