Михајловић: Моја брига нису они којима сметам, већ Србија и њени грађани
БЕОГРАД - Министар саобраћаја и грађевине и потпредседница Владе Зорана Михајловић рекла је да верује да има оних којима она смета у енергетици, али да се на то није обазирала ни раније, а неће ни данас.
"Моја брига нису они, већ Србија и њени грађани. Као одговоран политичар који грађанима жели добро, као потпредседник Владе, али и као експерт са више од 20 година рада у енергетици, говорим и о проблемима у том сектору, јер не могу да се правим да их не видим", рекла је Михајловић за "Данас".
Она је навела и да свакодневно упозорава на проблеме из свог сектора - на празна градилишта и кашњење у реализацији пројеката, на злоупотребе у издавању транспортних дозвола, на проблеме са нелегално изграђеним објектима које годинама ниједна инспекција није смела да обиђе.
На оцену да је, зато што прозива директоре јавних предузећа и садашње и бивше колеге министре, медији проглашавају конфликтном личношћу, Михајловић је рекла:
"Ако мислите да треба да окрећемо главу од проблема, ћутимо и толеришемо нерад и јавашлук, онда сам сагласна и са тим да ме етикетирају као конфликтну личност. Мој мотив због кога се бавим политиком није да се окитим титулом потпредседника Владе и министра, већ да са те позиције нешто урадим за своју земљу, да убрзам и завршим неке пројекте и допринесем да грађани живе боље".
Према њеним речима, Влада ће учинити све да наредне зиме имамо довољно енергената.
"Ми нисмо могли да спречимо катастрофалне поплаве које су нас задесиле, нити да утичемо на сукобе у Украјини. Али, могли смо да градимо нове енергетске капацитете претходних 30 година и да брже реагујемо на догађаје који су нас задесили", рекла је министарка.
"Србија преко две деценије увози струју уместо да гради нове енергетске објекте. Ако цела Европа размишља о енергетској безбедности, не видим разлог да о томе не мисли и Србија, посебно што је много сиромашнија него Европа, и далеко енергетски небезбеднија од Европе. Као одговоран човек мислим да се мора водити рачуна о ценама и новцу који ова држава треба да плати да би имали енергенте", казала је Михајловић.
На питање да ли је тачно да бизнисмен Милан Беко од понедељка преузима Железнице Србије, Михајловић је рекла да као председник Кадровске комисије Владе, такав предлог није видела и због тога о њему не може ни да се изјашњава.
"То што се неко помиње у медијима или што би нешто желео, не значи да ће се то и десити", казала је она.
Свесна сам да некима више одговара да влада хаос, али такве ствари се једном морају пресећи
На питање који је разлог да приликом измене уредбе о друмском превозу нису консултована пословна удружења превозника, она је одговорила:
"Чим смо се дотакли начина издавања међународних транспортних дозвола и почели да уводимо ред, доживела сам да мени и мојим сарадницима стижу претње. То довољно говори какво смо стање затекли. Верујем да ће тужилаштво имати озбиљан посао да испита шта су у претходном периоду радили превозници, а шта појединци запослени у министарству. А рађено је свашта, од тога да се дозволе пријаве као изгубљене, а да на другој страни буду препродате и фалсификоване, до задржавања дозвола без икакве потребе, док су други превозници били потпуно блокирани. Тај део смо оставили тужилаштву", навела је министарка.
"Оно што ми тренутно радимо јесте да уведемо ред у ову област, било да је у питању раздуживање дозвола, или расподела три одсто дозвола на коју има право министарство. Свесна сам да некима више одговара да влада хаос, али такве ствари се једном морају пресећи. Ми смо то урадили и сад нема назад", рекла је Михајловић.